zem planeta
Zdroj: m.elyoussoufi / Shutterstock.com
Vesmír

Výskumníci našli „mladú Zem“ prakticky za rohom: Tento svet sa na náš až neuveriteľne podobá

Astronómovia pátrajú po planétach, ktoré by sa podobali na našu Zem. Problém je, že takéto planéty sú relatívne malé a nachádzajú sa vo vzdialených hviezdnych sústavách. V praxi tak nemáme dostatočne výkonné teleskopy na to, aby sme takéto svety mohli preskúmať tak, ako si zaslúžia.  

Vesmírny teleskop Jamesa Webba je najvýkonnejším vesmírnym observatóriom aké máme, no aj on v niektorých prípadoch tlačí na svoje limity. Výskumníci z University of Wisconsin-Madison ale objavili fascinujúcu exoplanétu, ktorá sa nachádza hneď za rohom.  

Planéta je momentálne najbližšou a najmladšou planétou s veľkosťou Zeme, akú sme doteraz objavili. Zároveň ale musíme poznamenať, že nejde o modrú planétu, no pomerne horúci svet. Astronómovia sa však domnievajú, že táto planéta vyzerá tak, ako vyzerala naša Zem pred približne 4,5-miliardami rokov, keď vznikla. Preto autori štúdie veria, že ide o jedinečnú príležitosť ako študovať planetárnu evolúciu.  

Planéta, o ktorej píšeme, sa nazýva HD 63433d a je treťou planétou hviezdy HD 63433. Hoci je treťou planétou sústavy, rovnako ako naša Zem, nachádza sa tak blízko hviezdy, že rok na nej trvá len 4,2-dní.  

“Planéta obieha okolo svojej hviezdy naozaj veľmi blízko. Napriek tomu sa môžeme na planétu detailne pozrieť a zistiť, či momentálne nestráca svoju atmosféru vplyvom intenzívnej kozmickej radiácie. Tieto informácie by nám mohli veľa povedať o tom, ako sa pevné planéty vyvíjajú,” tvrdí Melinda Soares-Furtado, jedna z autorov štúdie.

Nie tak ideálne podmienky pre život

Vzhľadom na vzdialenosť planéty od hviezdy astronómovia s takmer úplnou istotou tvrdia, že má viazanú rotáciu. To znamená, že jedna časť planéty vždy čelí smerom k hviezde a opačná strana je vždy zahalená tmou. Viazanú rotáciu má napríklad náš Mesiac so Zemou. Denná strana planéty pritom dosahuje teploty viac ako 1200 stupňov Celzia.  

Z týchto informácií vieme, že nepôjde o svet, na ktorom by mohol existovať život, aspoň zatiaľ. Samotná hviezda HD 63433 je však rovnakým typom hviezdy, čo je ďalšia podobnosť s našou sústavou. Nemá však ani desatinu veku našej hviezdy, čo vedcov utvrdzuje v tom, že ide o mladú sústavu. Sústava HD 63433 sa od nás nachádza približne 73 svetelných rokov.  

Sústava sa nachádza na ideálnom mieste pre ďalšie výskumy. Sústavu môžeme vidieť zo severnej a južnej pologule, vďaka čomu ju môže skúmať viac vesmírnych observatórií. Autori štúdie veria, že postupom času by mohli zistiť, či z planéty neunikajú nejaké plyny, alebo či nemá planéta svoju vlastnú magnetosféru, podobne ako Zem.  

Autorov štúdie najviac fascinuje, že sa hviezda a exoplanéta nachádzajú tak blízko. Ďalšie pozorovania by nám mohli poskytnúť dodatočné informácie.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť