Teleskopy novej generácie by mohli pomôcť odhaliť planéty, ktoré majú vhodné podmienky pre život
Vesmír

Vesmírne počasie nám môže pomôcť zistiť, ktoré svety majú vhodné podmienky pre život: Nová éra astronómie už je za rohom

V blízkej budúcnosti postupne začnú pracovať observatóriá novej generácie a vedci si začínajú uvedomovať obrovský potenciál pre ďalšie výskumy. Jeden zo spôsobov ako využiť nové vedecké zariadenia popisujú aj výskumníci z Ohio State University vo svojej novej práci.

Naznačujú, že pomocou týchto prístrojov by sme mohli zistiť, aké počasie môže existovať na vzdialených exoplanétach. V tomto by mohli pomôcť takzvané „extrémne veľké teleskopy“, medzi ktoré patria Extremely Large Telescope, Giant Magellan Telescope a Thirty Meter Telescope. Všetky tri zariadenia budú jedny z najväčších pozemných teleskopov, aké človek postavil. Predpokladá sa, že tieto teleskopy svojimi schopnosťami prekonajú Webbov vesmírny teleskop, momentálne najvýkonnejšie vesmírne observatórium vytvorené človekom.

Dáta, ktoré tieto teleskopy zachytia, umožnia astronómom využiť techniku dopplerovho zobrazovania. Táto metóda umožňuje vytvoriť 2D mapu povrchu objektu, aby mohli vedci následne presne zmerať magnetizmus a chemickú kompozíciu ultrachladných objektov, teda objektov  teplotou menšou ako 2400 stupňov Celzia. Do tejto kategórie spadajú hnedé trpaslíky, inak aj „nepodarené hviezdy“ alebo hviezdy s mimoriadne nízkou hmotnosťou. Astronómovia predpokladajú, že sa im pomocou tejto metódy podarí preskúmať aj niektoré exoplanéty.

Vyššie spomínaná metóda by astronómom pomohla lepšie pochopiť najzáhadnejšie objekty vesmíru. Zároveň by však pomohla vedcom presnejšie určiť kompozíciu exoplanét a tým lepšie usúdiť, ktoré svety by mohli mať vhodné podmienky pre život a ktoré nie.

„Dozvedieť sa viac o atmosférach planét za hranicami Slnečnej sústavy nám nepomôže len zistiť ktoré planéty by mohli byť vhodné pre život, ale dá nám to do kontextu evolúciu našej atmosféry,“ vysvetľuje vedúci štúdie, Michael Plummer.

Exoplanéty vhodné pre život

V rámci štúdie vedci použili metódu, ktorá im umožnila odhadnúť, ako by si extrémne veľké teleskopy mohli poradiť so skúmaním exoplanét. Ako modelovú sústavu použili Trappist-1, známu sústavu ležiacu približne 40 svetelných rokov od Zeme. V tejto sústave možno nájsť sedem planét. V tomto prípade odhadovali, ako by mohli tieto teleskopy skúmať hviezdu, dva hnedé trpaslíky a tri exoplanéty.

Pozorovanie solárnych škvŕn na hviezde bolo náročné pre všetky pripravované teleskopy. Extremely Large Telescope a Thirty Meter Telescope však priniesli detailné pozorovania exoplanét a hnedých trpaslíkov za jednu rotáciu. Teleskopu Giant Magellan Telescope to dalo niekoľko pokusov. Vedci však naznačili schopnosti pripravovaných teleskopov. Veria, že pomocou extrémne veľkých teleskopov sa nám v budúcnosti podarí nájsť planétu, ktorá by mala vhodné podmienky pre život. Štúdia je zároveň akousi prípravou pre vedcov, aby vedeli ako využiť schopnosti nových teleskopov čo najlepším spôsobom.

Ako autori štúdie dodávajú, čím viac sa dozvieme o planétach podobných Zemi, tým viac nám tieto poznatky pomôžu vo vedných odboroch, ktoré sa venujú skúmaniu našej planéty.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť