mimozemšťania mesto
Zdroj: Pavel Chagochkin / Shutterstock.com
Vesmír

Ako veľké musí byť mimozemské mesto, aby sme si ho všimli?! Takto veľké mesto by nám malo „udrieť do očí“, naznačuje štúdia

Existuje život za hranicami našej planéty? Nájsť odpoveď na túto otázku nie je až také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Vedci už dekády pátrajú po stopách inteligentného života vo vesmíre cez rôzne projekty, napríklad SETI alebo Breakthrough Listen.

Jedným zo spôsobov ako nájsť inteligentný život vo vesmíre je pátranie po takzvaných technologických stopách. Medzi ne sa môže radiť všetko, čo značí prítomnosť technologicky vyspelej civilizácie a tým pádom aj inteligentného života. Technologickou stopou môže byť objavenie mimozemskej sondy, satelitu na obežnej dráhe planéty, alebo masívnej konštrukcie okolo celej hviezdy, známej aj ako Dysonova sféra. Mohli by sme však v teleskope vidieť mimozemské mesto?

Menšie mesto

Zdá sa to takmer nereálne a mnohí veria, že ak by si astronómovia v teleskope všimli niečo podobné, muselo by ísť o gigantické celoplanetárne mesto ako napríklad v Hviezdnych vojnách. Nedávno sa však objavila štúdia, o ktorej informoval aj portál Universe Today. Podľa nej by sme mohli uvidieť aj mesto menšie ako New York, ak by sme využili niečo, čo sa nazýva zrkadlový odraz.

Objavenie jednej z hypotetických megaštruktúr by bol nevyvrátiteľný dôkaz o tom, že vo vesmíre žijú aj vyspelejšie formy života ako sme my. V súčasnosti však vďaka pokrokom v technológiách môžeme začať pátrať po živote aj v menších merítkach. Hoci dnes máme stále problém s objavovaním a skúmaním menších planét podobných Zemi, na obežnej dráhe červených trpaslíkov sa podarilo niekoľko exoplanét zachytiť priamo. Červené trpaslíky sú o niečo menšie a chladnejšie ako naše Slnko, čo znamená, že až tak neoslepia naše teleskopy.

Ak sa podarí vytvoriť priamu fotografiu exoplanéty, tá typicky nezaberie viac ako pixel na fotografii. Aj z pixelu ale dokážu vedci vyčítať veľa informácií. Nová štúdia naznačuje, že z tohto pixelu by sme mohli zistiť aj to, či sa na planéte nachádza relatívne malé mesto. Existenciu mesta by sme mohli potvrdiť na základe toho, ako sa lúče svetla odrážajú od reflektívneho povrchu. Určite sa vám už stalo, že vás oslepil lúč svetla, ktorý sa odrazil napríklad od nablýskanej karosérie auta.

Lúč odrazeného svetla

Reflektívne materiály na povrchu planéty môžu naše teleskopy „oslepiť“ podobným spôsobom, teoretizuje autor výskumu. Samozrejme, že táto metóda závisí od šťastia. Svetlo z hviezdy okolo ktorej exoplanéta obieha by sa muselo odraziť od presného miesta v správnom uhle. Zároveň odrazivosť svetla funguje tak, že ten „správny“ lúč sa môže odraziť len z obmedzeného regiónu planéty, nie z celej planéty.

Ak máme exoplanétu o veľkosti Zeme, v určitom momente by sa svetlo mohlo dokonale odraziť ku nám len z oblasti o rozmere približne 2 800 kilometrov štvorcových. To je rozloha stredného mesta na Zemi. Rozdiel by samozrejme urobil aj materiál. Ak by sa svetlo exoplanéty odrazilo od skleneného povrchu priamo ku nám, dokázali by sme si to všimnúť, no išlo by o mimoriadne jemný signál. Ak by mimozemšťania použili na stavbu hliník, štruktúra by svietila niekoľkokrát jasnejšie ako celá planéta.

Hlavnou myšlienkou štúdie je dokázať, že už dnes máme technológie na odhalenie mimozemských miest na povrchu vzdialenejších exoplanét. Realisticky sú však šance na objavenie takéhoto mesta extrémne nízke.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť