ľudstvo odčerpalo toľko podzemnej vody, že sme zmenili otáciu Zeme
Zem

Toľko podzemnej vody sme ako ľudia odčerpali, že to zmenilo rotáciu planéty

Nedávno bola vo vedeckej publikácii Geophysical Research Letters publikovaná štúdia, podľa ktorej ľudstvo vytiahlo a transportovalo také množstvo podzemnej vody, že sme dokázali zmeniť sklon osi celej planéty. V štúdii autori tvrdia, že sa zemská os vychýlila o takmer 80 centimetrov medzi rokmi 1993 a 2010.

Klimatické modely totiž naznačujú, že medzi týmito rokmi ľudia odčerpali približne 2 150 gigaton podzemnej vody, čo sa rovná približne zvýšeniu morských hladín o šesť milimetrov. Autori však priznávajú, že ide len o odhad, ktorého overenie je mimoriadne náročné. Jedným spôsobom je sústrediť sa na rotačný pól Zeme. Ide o bod, okolo ktorého sa planéta otáča. Poloha rotačného pólu planéty sa môže meniť vzhľadom na zemskú kôru. Distribúcia vody na planéte má zároveň vplyv aj na celkovú distribúciu hmoty po planéte. Aj malé zmeny v distribúcii hmoty majú vplyv na to ako sa planéta točí okolo svojej osi.

„Rotačný pól Zeme sa v skutočnosti mení pomerne často. Naša štúdia však dokázala, že získavanie a transport podzemnej vody mali najväčší vplyv na posun rotačného pólu planéty,“ tvrdí vedúci štúdie, Ki-Weon Seo.

Zmena rotačného pólu

To že voda môže nejakým spôsobom vplývať na rotáciu Zeme vedci objavili v roku 2016. Dovtedy nebola táto téma poriadne preskúmaná. V rámci novej štúdie vedci najprv pracovali len s ľadovcami, neskôr pridali aj čerpanie podzemnej vody a jej ďalšiu distribúciu. Model sa dokázal zladiť s pozorovaniami len vtedy, ak sa odčerpalo a distribuovalo 2 150 gigaton podzemnej vody.

„Sme radi, že sa nám podarilo zistiť prečo sa rotačný pól planéty mení. Na druhú stranu ma však prekvapuje a zároveň znepokojuje, že čerpanie podzemnej vody má na našu planétu taký dopad,“ tvrdí Seo.

Presun podzemnej vody zo stredných zemepisných šírok má najväčší vplyv na to ako sa rotačná os planéty mení. Ako autori vysvetľujú, rotačný pól planéty sa do roka normálne posúva o niekoľko metrov. Z praktického hľadiska čerpanie podzemnej vody nemá žiadne riziko, no na geologickej časovej osi môže teoreticky zmena rotačnej osi Zeme zmeniť podnebie planéty.

Autori vo svojom výskume pokračujú aj naďalej, v nasledujúcej práci sa pozrú hlbšie do minulosti. Pochopenie zmien v rotačnej osi Zeme môže pomôcť pochopiť ako sa mení distribúcia vody na jednotlivých kontinentoch. Relevantné dáta sa začali zbierať už od 19. storočia, vedci tak môžu lepšie preskúmať ako sa menila distribúcia vody na kontinentoch za posledných sto rokov. Pozrú sa na zmeny v hydrologickom režime a ako by meniace sa podnebie mohlo tieto zmeny ovplyvniť. Autori štúdie veria, že im v tomto pomôže aj výskum zmien rotačného pólu Zeme.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť