Ako zaniká ľadovec?
Zem

Takto umierajú ľadovce: Ten najväčší z nich je dnes už len zlomkom svojho pôvodného ja

Výskumníci z NASA odhaľujú rozpad ľadovca A-76, ktorý sa kedysi považoval za najväčší ľadovec planéty. Od kontinentálneho ľadovca Ronne sa oddelil v máji 2021 a stačili len dva roky na to, aby z neho ostali len fragmenty.

Najnovší záber na ľadovec priniesol satelit Terra, ktorý ho odfotil v máji tohto roku. Všimnúť si na zábere nižšie môžete ľadovec A-76A, ktorý sa oddelil od pôvodnej štruktúry krátko po jej vzniku a dnes je najväčším prežívajúcim kusom. Vedci však poznamenávajú, že za posledný mesiac sa niekoľkokrát zlomil v teplejších vodách.

Ako zaniká ľadovec?

Zdroj: NASA, Terra — MODIS

Záber vznikol v momente keď sa ľadovec A-76A a niekoľko jeho fragmentov nachádzalo neďaleko izolovaného ostrova Južná Georgia. Ľadové štruktúry sa nachádzali približne 2400 km od miesta ich pôvodného vzniku.

„Prekvapilo nás, že ľadovec dokázal len za dva roky prejsť takúto vzdialenosť. Ukazuje nám to silu prúdov Južného oceánu,“ tvrdí Christopher Shuman, glaciológ z NASA’s Goddard Space Flight Center.

Koniec cesty

Experti sa domnievajú, že koncom roka 2022 sa ľadovcu podarilo uniknúť z Weddellovho víru a vstúpil do turbulentných vôd medzi Južnou Amerikou a Južnými Shetlandami. Veľkosť ľadovca sa viac-menej nemenila rok po vstupe do tejto oblasti, stále meral na dĺžku 135 kilometrov a na šírku 26. Rozlohou ľadovec dvojnásobne prekonával rozlohu Londýna.

Prechod cez Drakeov prieliv však značí bod zlomu pre mnohé ľadovce a zdá sa, že ani tento nie je výnimkou. Ľadovce sa zvyknú otočiť smerom na sever k Južnému Atlantiku. Keď vstúpia do teplejších vôd, začnú sa roztápať. Keď vznikla fotografia na začiatku článku, ľadovec mal na dĺžku len 78 km a na šírku 11. Ako vysvetľujú odborníci z NASA, viacero ľadovcov sa stretlo s podobným osudom, aký čaká na ľadovec A-76A.

Koncom januára sa z antarktického ľadovcového šelfu Brunt odlomil ďalší masívny ľadovec A81. Ľadovec na ceste do Weddellovho mora si výskumníci všimli počas odchodu z výskumnej stanice Halley. Zábery im ponúkajú možnosť, ako pochopiť dynamickú povahu štruktúry obklopenej menšími ľadovcami. A81 sa odlomil v momente, keď sa masívna prasklina Chasm-1 rozšírila naprieč celou časťou ľadovcového šelfu. Vedci predpokladajú, že bude nasledovať rovnakú trajektóriu.

Pozitívny scenár znamená, že ľadovec po rozpustení uvoľní do vody množstvo živín. Tie by podporili rast mikroskopických rastlín, napríklad fyzoplanktónu. Tieto organizmy považujeme za základ potravinového reťazca v oceánoch. Negatívum je, že rozpustenie obrovského množstva sladkej vody môže znížiť slanosť oceánu, čím sa prostredie stane nevhodné pre život, ktorý v oblasti existoval. To môže naopak zničiť ekosystém a potravinový reťazec.

Vedci zdôraznili, že za zlomom šelfu Brunt nie je globálne otepľovanie. Išlo o prirodzený proces, ktorý pozorovali už dlhú dobu.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť