dinosaury
Zdroj: FOTOKITA / shutterstock.com
História, Zvieratá

Bol Tyrannosaurus Rex rovnako múdry ako opice?

Výskumníci v minulosti predpokladali, že dinosaury boli mimoriadne inteligentné stvorenia. Medzinárodný tým paleontológov, behaviorálnych vedcov a neurológov sa ale v novej štúdii pozreli na veľkosť a štruktúru mozgu týchto obrích plazov a prichádzajú s o niečo iným pohľadom.  

Vedci z University of Bristol naznačujú, že dinosaury sa správali skôr ako moderné krokodíly alebo jaštery. Ich práca kráča proti minuloročnému výskumu, ktorý tvrdil, že Tyrannosaurus Rex mal mimoriadne veľký počet neurónov a bol tým pádom oveľa inteligentnejší, než sa predtým predpokladalo.  

Minuloročná štúdia predpokladala, že počet neurónov môže priamo informovať o inteligencii, metabolizme a živote jedného z najnebezpečnejších predátorov, aký kedy po tejto planéte kráčal. Autori tejto štúdie tvrdili, že v niektorých aspektoch svojho správania legendárny T. rex pripomínal opice. Autori štúdie tvrdili, že T. rex dokázal používať nástroje a cez kultúru zdieľal poznatky so svojimi potomkami.  

Nová štúdia sa však lepšie pozrela na metódy, ktoré predchádzajúca štúdia použila na odhad veľkosti mozgu a počtu neurónov u T. rexa. Autori novej práce vysvetľujú, že zistenia predchádzajúcej štúdie nie sú spoľahlivé. Čo vieme o mozgu T. rexa pochádza z minerálnej výplne vo vnútri lebky a z jej tvaru.  

Autori zistili, že veľkosť mozgu bola v prípade minuloročnej štúdie nadcenená, hlavne veľkosť predného mozgu a počet neurónov. Zároveň dokazujú, že počet neurónov nie je spoľahlivý údaj vypovedajúci o inteligencii tvora.  

“Ak chceme spoľahlivo rekonštruovať biológiu dávno vyhynutého tvora, musíme zohľadniť viacero rôznych dôkazov. Medzi ne patrí anatómia, histológia kostí, správanie žijúcich potomkov a fosílnych stôp. Určiť inteligenciu dinosaurov a iných vyhynutých tvorov nemôžeme len na základe počtu neurónov,” vysvetľuje doktor Kai Caspar, vedúci novej štúdie.

Aj napriek menšej inteligencii ostáva T. rex jedným z najnebezpečnejších lovcov

Caspar dodáva, že aj v budúcnosti by sa nemalo robiť to, že výskumníci budú určovať inteligenciu vyhynutého živočíšneho druhu, ak máme k dispozícii len odhad o počte neurónov na základe odliatkov z vnútra lebky tvora. Nejde o spoľahlivý spôsob výskumu a môže sa stať, že takouto prácou získame mimoriadne nepresnú interpretáciu.  

Priznávajú, že predstava T. rexa s inteligenciou paviána je mimoriadne desivá a ak by to tak naozaj bolo, potom by sme sa museli na dávnu minulosť Zeme pozerať o niečo inak. Minulosť ale vyzerala úplne inak, čo dokázala aj táto štúdia. T. rex nemal inteligenciu opice, no to neuberá z jeho desivosti. Autori štúdie tvrdia, že tento predátor sa správal ako múdrejší obrovský krokodíl. Aj to je podľa ich názoru rovnako fascinujúce a strašidelné.  

V dávnej minulosti kráčali po našej planéte aj iné desivé predátory, ktoré si dnes len ťažko vieme predstaviť. Jedným z nich je napríklad Spinosaurus aegyptiacus, o ktorom sa môžete viac dozvedieť v tomto článku. 

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť