odbiehanie ruka clovek
Ľudia, Zdravie

Odbiehate pravidelne od vecí, ktoré vám robia radosť? Takéto to môže mať dopady na vás

Žijeme v čoraz rýchlejšej a uponáhľanejšej dobe, čo znamená, že vyrušeniam sa častokrát nedokážeme vyhnúť. Vedci z American Psychological Association ale varujú, aby ste si z toho nevytvorili zvyk.  

Možno sa vám už stalo, že ste museli od večere odbehnúť, pretože sa stalo niečo v práci, čo si vyžadovalo vašu pozornosť alebo ste si konečne zapli na Netflixe film, na ktorý ste sa už pár dní tešili, len aby vás v priebehu prvých piatich minút niekto vyrušil s prosbou o pomoc.  

Výskumníci v novej práci odhalili, že ak máme tendenciu odbiehať od vecí, ktoré nám robia radosť, potom máme v budúcnosti vyššie riziko toho, že si ich budeme kompenzovať nadmerným spôsobom. Štúdia naznačuje, že keď nás niečo vyruší od príjemnej aktivity, v skutočnosti si ju vychutnávame menej. To znamená, že v budúcnosti si môžeme vytvoriť nezdravý zvyk nadmerného konzumu.  

“Akýkoľvek deň môžeme robiť jednu alebo viac činností, ktoré nám prinášajú veľkú radosť. Častokrát sa ale stretávame s hedonizmom, teda prenasledovaniu potešenia, ktoré v skutočnosti nepotrebujeme,” tvrdí vedúci štúdie, Stephen Lee Murphy.  

Hedonistické aktivity síce znejú zle, no v skutočnosti ide len o také aktivity, ktoré človeku prinášajú radosť bez toho, aby boli preňho nejak výrazne užitočné. Pozeranie telky, hranie počítačových hier alebo stavanie lega môžeme považovať za hedonistické aktivity, no tie sú zároveň dôležité pre našu mentálnu pohodu a relax.  

Keď sa venujeme zábave a niečo nás vyruší, podľa nového výskumu nám táto aktivita neprinesie toľko radosti, ako keď sa plne sústredíme len na ňu. To môže viesť k pocitu nespokojnosti. Zároveň nás to vedie, aby sme sa tejto aktivite venovali viac, aby sme si vynahradili vyrušenie.  

Nie je to len o sebakontrole

Výskumy potvrdili, že ľudia mali tendenciu nadmerného konzumu pri vyrušení nielen pri voľnočasových aktivitách, ale aj jedle. Keď dobrovoľníci obedovali a boli vyrušení, pociťovali menšiu mieru spokojnosti s jedlom. Zároveň vedci pozorovali oveľa vyššiu tendenciu dať si neskôr niečo menšie pod zub.  

“Nadmerný konzum častokrát vychádza z nedostatku sebakontroly. Naša štúdia ale prináša dôkazy, ktoré naznačujú, že tento zlozvyk môže častokrát vychádzať aj z jednoduchej ľudskej túžby získať určitú mieru radosti z danej aktivity. Keď tomu niečo zabráni, jednoducho si to chceme vynahradiť tým, že sa aktivite venujeme viac,” vysvetľuje Murphy.  

Nová štúdia priniesla experimentálnou metódou dôkazy, ktoré Murphyho hypotézu potvrdzujú. Aj napriek tomu však vedci plánujú vykonať ďalšie štúdie a experimenty. Ich práca je prvou svojho druhu a ďalšími štúdiami plánujú zistiť, či sa im podarí pozorovaný fenomén replikovať a potvrdiť. Ak sa štúdia potvrdí, vedci plánujú v ďalších krokoch navrhnúť efektívne stratégie, ktoré by ľuďom pomohli kontrolovať ich nadmernú konzumáciu. Dokázať to chcú tým, že im pomôžu venovať viac pozornosti pocitom, ktoré prežívajú počas venovania sa voľnočasovým aktivitám.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť