Ako lovil dinosaurus, ktorého prezývajú "volavka z pekla"?
História, Zvieratá

Tento dinosaurus bol ako „volavka z pekla“: Vedci priblížili, ako lovil jeden z najnebezpečnejších predátorov Zeme

Spinosaurus aegyptiacus sa radí k najväčším predátorom, aké kedy chodili po tejto planéte. Žil v období kriedy a vyznačoval sa obrovskou koženou “plachtou”, ktorú si nosil na chrbte. Hoci vieme, že Spinosaurus patril k tým najnebezpečnejším dravcom, spôsob jeho lovu ostával až doteraz záhadou. Výskumníci z University of Chicago nám však v novej štúdii o tomto lovcovi prezradili viac.  

Hoci išlo o suchozemského predátora, spomedzi všetkých ostatných dravcov bol najviac prispôsobený na vodné prostredie. Otázkou však ostávalo, či lovil v hlbokých moriach, alebo sa pohyboval len po pobrežiach a svoju korisť vyťahoval z plytkej vody. Autori štúdie sa v novej práci pozreli na hustotu kostí tohto dinosaura a pomocou nej zisťovali, aký vzťah mal tento tvor s vodou.  

Prvý detailný opis tohto “démona” sa objavil ešte v roku 2014. Vedci v rámci tohto opisu zohľadnili dve možnosti. Spinosaurus mohol plávať blízko vodnej hladiny, no rovnako sa mohol pohybovať v plytkých vodách blízko pobrežia. Nešlo však o úplne vodného živočícha.  

V roku 2022 sa objavila nová štúdia, podľa ktorej by bol Spinosaurus pri plávaní nestabilný a príliš nadnášanlivý na to, aby sa plne potopil. Autori nového výskumu sa pozreli lepšie na hustotu kostí. Autori štúdie vysvetľujú, že veľa dnešných vodných cicavcov má napuchnuté kosti, ktoré im pomáhajú udržať sa pod vodnou hladinou. Kosti fungujú podobne ako závažie potápačov. Moderné vtáky a veľa prastarých dinosaurov však malo opačný problém. Tieto tvory majú množstvo vzduchových vakov na pľúcach alebo v kostiach, ktoré bránili potopeniu.  

Výskumníci použili nové výskumné metódy na to, aby zistili, akým spôsobom Spinosaurus lovil svoju korisť. Teoreticky sa mali dopracovať k jasnej odpovedi, no prakticky narazili na niekoľko problémov. 

“Metóda, ktorú sme použili, nefunguje až tak dobre, ak nemáme k dispozícii veľké množstvo dát, porovnávate jablká s jablkami a skontrolujete, či dáta spĺňajú určité štatistické predpoklady. Žiadne s týchto požiadaviek neboli splnené, preto výsledky nedokážu stáť na vlastných nohách,” tvrdia vedci.

Spinosaurus sa držal v plytkejších vodách

Nová štúdia vedcom prezrádza nedostatky použitej metódy, ktorá sa nazýva fylogenická flexibilná diskriminačná analýza. Aj napriek tomu majú svoje odhady o tom, ako mohol jeden z najnebezpečnejších predátorov na Zemi loviť.  

“Myslíme si že Spinosaurus, jeden z najväčších predátorov, aký sa na Zemi vyvinul, potreboval obzvlášť silné kosti, aby podporoval svoju váhu na relatívne krátkych zadných končatinách. Spinosaurus sa dokázal dostať do vody, ktorá bola hlboká viac ako dva metre a tam čakal na svoju korisť. Spinosaurus však nevedel plávať, po celý čas musel mať končatiny pevne zaborené do bahna na hladine,” hovorí Paul Sereno, vedúci nového výskumu.  

Pred miliónmi rokov po Zemi kráčali desivé, no impozantné predátory. Nájsť odpovede na otázku ako žili a ako lovili nám ponúka jedinečný pohľad do histórie, ktorý inak získať nedokážeme. V tomto obore však vedci musia pracovať aj s veľkým množstvom nejasností.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť