Čo jedli dinosaury?
História, Zem, Zvieratá

Čo jedli dravé dinosaury okrem Tyrannosaura rexa? Aj menší lovci si trúfli na veľkú korisť

Vo vedeckej publikácii PeerJ (cez eurekalert.org)sa objavila štúdia, ktorá nás presúva do obdobia dinosaurov. Autori v nej analyzovali kosti dlhokrkých sauropódov, medzi ktoré sa radí napríklad Diplodocus alebo Brontosaurus. Na týchto kostiach našli výskumníci stopy po zuboch, ktoré patrili mäsožravým druhom.  

Tieto stopy po zuboch vedcom približujú stravovacie návyky dlho vyhynutých druhov. Autori zároveň ukazujú, že nie za všetkými stopami stál obávaný Tyrannosaurus Rex. Okrem tohto vrcholového dravca existovalo počas éry dinosaurov množstvo iných živočíchov, ktoré sa živili lovom. Výskum v tomto smere prispieva k vyriešeniu paleontologickej záhady, potravinového reťazca dinosaurov.  

Skúmané kosti sa datujú približne 150-miliónov rokov do minulosti, do obdobia vyššej jury. Autori štúdie poukazujú na to, že aj mimo územia tyrannosaurov našli výskumníci stopy po zuboch na kostiach veľkých sauropódov. Znamená to, že existovali aj iné tvory, ktoré si trúfli na väčšie zvieratá. Zaujímavosťou výskumu je, že ani jedna zo skúmaných kostí nevykazovala stopy liečenia. Znamená to, že zranenia dinosaurus utŕžil buď v jednom smrteľnom stretnutí alebo po smrti, keď jeho telo našiel nejaký mrchožrút.  

Kosti výskumníci objavili vo formácii Morrison, kde okrem iného našli aj zuby dravcov. Aj tieto zuby vykazujú známky opotrebovania, ktoré sa spája s hryznutím do kosti. Stopy na zuboch sa objavovali rovnako často ako na kostiach sauropódov, pričom v oboch prípadoch výskumníci objavili viac stôp, než pôvodne čakali.  

“Stopy po obžúvaní kostí sa objavujú častejšie, než sa spočiatku predpokladalo. Zároveň sa podobajú na vzorce, ktoré pozorujeme vo väčších tyrannosauroch. Zatiaľ však nedokážeme prisúdiť tieto stopy jednému konkrétnemu teropódovy. Problémom je, že existuje viacero vhodných kandidátov,” tvrdia autori štúdie.

Jurský potravinový reťazec

Teropódy sú jednou z dvoch hlavných podskupín plazopanvových dinosaurov a zahŕňa všetky známe dravé dinosaury – od gigantického Tyrannosaura Rexa, až po drobného, ale zato rýchleho Velociraptora.  

Výskum  pomohol vedcom priblížiť vzťahy medzi jednotlivými dinosaurami počas obdobia jury. Zároveň autori štúdie pozorujú, že stravovacie návyky mäsožravcov sa viac podobajú na návyky tyrannosaurov, než sa pôvodne predpokladalo. Štúdia v tomto smere predstavuje dôležitý krok k rekonštrukcii správania milióny rokov mŕtvych živočíchov.  

Autori štúdie vysvetľujú, že vďaka tejto práci môžu lepšie pochopiť správanie a život dávnych predátorov, ktorí si v období neskorej jury trúfli na jedny z najväčších tvorov, aké kedy kráčali po zemi. Analýza stôp po zuboch na kostiach obrích sauropódov a opotrebovania zubov dávnych teropódov ponúka vedcom jedinečný pohľad do dávnej minulosti Zeme. Zároveň nám pomáha odhaliť potravinové reťazce a ako sa nielen dravci, ale aj samotná korisť mohli správať. Hoci výskum prináša dôležité poznatky, záhada dinosaurov ešte nie je ani zďaleka vyriešená.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť