Plastové obaly obsahujú veľa toxických látok
Zdravie

Plastové obaly na jedlo obsahujú tisíce chemikálií: Veľa z nich ovplyvňuje dôležité telesné funkcie

Výskumníci z Norwegian University of Science and Technology v práci varujú pred plastovými obalmi na potraviny. Podľa výsledkov ich štúdie môžu obsahovať takmer 10-tisíc odlišných chemikálií v jednom plastovom obale, pričom niektoré môžu byť pre naše telo škodlivé.  

V jednej práci vedci analyzovali 36 odlišných plastových produktov, ktoré sa používajú na balenie jedla. Tieto produkty pochádzali z piatich krajín: zo Spojených štátov, Veľkej Británie, Južnej Kórei, Nemecka a Nórska. Vo väčšine plastových produktov objavili chemikálie, ktoré môžu ovplyvniť metabolizmus a vylučovanie hormónov.  

Plastové obaly môžu obsahovať chemikálie ovplyvňujúce mimoriadne dôležité telesné funkcie. Hormóny sú látky, ktoré slúžia na posielanie správ v ľudskom tele. Vylučujú sa z rozličných žliaz a tým dovoľujú orgánom medzi sebou komunikovať. Metabolizmus zas zahŕňa sériu procesov, ktoré telu umožňujú používať živiny a vytvoriť energiu.  

V druhej štúdii vedci analyzovali odlišnú kombináciu chemikálií v plastoch, ktoré môžu ovplyvňovať špecifické receptory v tele. Tieto receptory hrajú dôležitú úlohu pri prenose signálov po tele.  

“Podarilo sa nám odhaliť 111 chemických kombinácií v plastových obaloch, ktoré ovplyvňujú signálne receptory tela,” vysvetľuje profesor Martin Wagner, jeden z autorov štúdie.  

Táto štúdia a veľa predchádzajúcich výskumov zistilo, že plasty vystavujú telo toxickým chemickým látkam. Objavuje sa čoraz viac dôkazov, podľa ktorých by sme mali navrhnúť plasty, ktoré sú pre ľudské telo bezpečnejšie. Predchádzajúce výskumy ale nedokázali jasne povedať, či môžu byť chemické látky uvoľnené do prostredia za normálnych podmienok alebo či ostávajú v plastoch. Pár rokov dozadu sa však objavila štúdia, ktorá zistila, že väčšina plastových produktov uvoľňuje škodlivé látky, keď sú ponorené pod vodou.  

Potrebujeme bezpečnejšie plastové obaly

Počas štúdie vedci narazili aj na toxické látky, ktoré môžu u ľudí ovplyvniť plodnosť. Autori štúdie vysvetľujú, že v plastoch sa ukrýva obrovské množstvo odlišných chemických látok. Výskumníci preto dokážu naraz odhaliť len hŕstku z nich. Znamená to, že v praxi stále nemáme celistvý obraz o tom, ako tieto chemické látky ovplyvňujú naše zdravie.  

S plastmi sa úzko viaže aj problematika mikroskopických plastových čiastočiek. Viaceré výskumy dokázali, že mikroplasty dnes nájdeme už úplne všade a bohužiaľ aj v ľudskom tele. Tieto výskumy objavili mikroplasty v ľudskej krvi a v publikácii American Chemical Society sa objavil výskum, ktorý odhalil mikroplasty aj v srdci človeka. Vedci tvrdia, že mikroplasty sa dostali do srdcového tkaniva pred operáciou srdca, no môžu sa tam dostať aj počas zákroku.  

Mikroplasty sa do ľudského tela dostávajú rôznymi spôsobmi. Môžu vojsť cez ústa, nos alebo iné telesné otvory. Veľa orgánov je však od vonkajšieho sveta izolovaných. Vedci preto nemajú veľa spôsobov ako zistiť, či tieto orgány boli vystavené mikroplastom. 

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť