ketamin
Zdroj: chemical industry / Shutterstock.com
Ľudia, Zdravie

Z pouličnej drogy liek na depresiu: Ketamín môže pomôcť, no je tu jedno veľké ALE 

Ketamín je látka, ktorá dávno používala ako anestetikum, no dnes sa opäť dostáva do medicíny ako látka, ktorá môže pomôcť ľuďom trpiacim ťažkou depresiou.  

Používanie ketamínu ako antidepresíva sa pomerne dlho považovalo za bláznivú a len minimálne akceptovanú vedeckú teóriu. Len v priebehu niekoľkých rokov sa však používanie tejto látky rapídne rozšírilo a dnes ju používa množstvo kliník.  

Počas týchto rokov sa začali objavovať aj príbehy pacientov, ktorých život bol vďaka ketamínu zmenený na nepoznanie, a to k lepšiemu. Ketamín má nie veľmi dobrú povesť aj preto, lebo sa dlhodobo používal ako pouličná droga, ktorá mohla mať až smrteľné následky. Dnes však niektoré kliniky ponúkajú liečbu ketamínom infúznou metódou alebo drahšiu metódu liečby pomocou nosových sprejov.  

Výskumníci z Michigan Medicine však upozorňujú, že stále nemôžeme s istotou povedať, že ketamín skutočne pomáha. Rovnako ako príbehy o pozitívnych účinkoch sa začali objavovať aj dôkazy o ľuďoch, ktorým liečba vôbec nepomohla. Išlo taktiež o pacientov trpiacich závažnými depresiami alebo bipolárnou poruchou osobnosti. Tí aj po liečbe mali časté samovražedné myšlienky.  

V rámci väčšieho projektu Bio-K výskumníci z troch univerzít liečili 74 dobrovoľníkov pomocou tejto metódy. Počas 11 dní dobrovoľníci dostali tri infúzie ketamínu. 52% dobrovoľníkov uviedlo, že sa ich depresívne stavy výrazne zlepšili. 15% nevedelo jasne odpovedať. Autori výskumu vysvetľujú, že približne polovica z dobrovoľníkov, ktorí mali samovražedné myšlienky, tvrdila, že po liečbe tieto impulzy výrazne ustúpili.  

“Dobrovoľníci v tejto štúdii sú reprezentatívnou vzorkou najťažších prípadov. Až 80% malo samovražedné myšlienky, čo by ich vylúčilo z väčšiny výskumov depresie ako dobrovoľníkov,” vysvetľuje vedúci štúdie, Sagar Parikh.

Stále toho veľa nevieme

Výskumníci vysvetľujú, že už po prvej infúzii dokázali povedať, komu liečba zaberie najviac. Ak pacient nepociťoval zmeny po dvoch infúziách, bolo veľmi nepravdepodobné, že by reagoval pozitívne na tretiu.  

tretina pacientov zapojených do štúdie na liečbu ketamínom nereagovala, čo je veľké percento. Výskumníci chcú v ďalších krokoch analyzovať krv týchto pacientov. Veria, že sa im podarí nájsť stopy, ktoré by pomohli zistiť, či bude osoba reagovať pozitívne na liečbu ketamínom alebo nie. Ak by liečba nemala zabrať, lepšie by bolo, ak by pacient hľadal iné možnosti.  

Rovnako ako infúzna forma látky, aj nosový sprej má potenciál uľaviť pacientom od stavov depresie. Za touto formou stojí farmaceutická spoločnosť Janssen, ktorá liek predáva pod menom Spravato. Sprej sa vyrába spôsobom, ktorý izoluje len jeden druh molekuly ketamínu, preto mohla spoločnosť získať špeciálne povolenie americkej Správy potravín a liečiv.  

Autori štúdie zatiaľ opatrne tvrdia, že ketamín môže pomôcť uľaviť od ťažkej depresie, no zároveň ostáva visieť vo vzduchu obrovské množstvo ďalších otázok.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť