Starovekí egypťania si počas rituálov pomáhali ps
História

V starovekej egyptskej váze našli vedci stopy psychoaktívnej látky: Takto si pomáhali počas rituálov!

Historicky v oblasti stredozemného mora žiadne náboženstvo nedosiahlo takú komplexnosť v oblasti rituálov, ako sa to podarilo starovekým Egypťanom v priebehu približne tri a pol tisícročí. Kultúra starovekého Egypta bola mimoriadne prepletenou sieťou viery, magických praktík a medicínskych, či alchymistických procedúr.

Ako uvádzajú autori štúdie publikovanej na portáli Research Square, Egypťania vykonávali svoje rituály v súlade s udalosťami a dejstvami zapísanými v posvätných textoch. V rámci práce sa zamerali na špecifický rituál, ktorý sa spája s bohom menom Bes, ktorý bol najpopulárnejším božstvom v starovekom Egypte.

Bes, alebo inak aj Bisu bol staroegyptský boh, ktorého v neskoršom období uctievali ako ochrancu domácnosti, hlavne matiek a detí. Neskôr ale prebral úlohu ochrancu všetkého dobrého a nepriateľa všetkého zlého. Podľa niektorých starších prác Egypťania prebrali Besa z Núbie počas Strednej ríše.

Náboženstvo okolo boha Besa zahŕňa niekoľko rituálnych objektov, pričom jedným z najdôležitejších boli takzvané Besove vázy. Ich výroba bola rozšírená od 16. storočia pred Kristom až do roku 476 nášho letopočtu. Išlo o keramickú nádobu, ktorú zdobila hlava Besa. Ako sme už naznačili, naprieč históriou Bes menil svoje úlohy a rovnako sa menil aj účel egyptských posvätných Besovych váz. Jednou z možností je že sa používali denne v domácnosti, alebo že boli súčasťou vyšších náboženských rituálov a praktík. Besova váza mohla podporovať plodnosť, vyliečiť chorobu alebo odohnať zlo.

Užívali Egypťania psychoaktívne látky?

V rámci nového výskumu autori analyzovali niekoľko Besovych váz a zistili, že sa v nich nachádzajú zvyšky substancií z rastliny Peganum harmala, ktorá sa v bežnej reči označuje aj ako Harmala alebo Sýrska ruža. Ide o liečivú a psychoaktívnu rastlinu, ktorá sa prirodzene vyskytuje v oblasti Stredozemného mora. Semená tejto látky produkujú vysoké množstvá harmínu a harmalínu, ktoré môžu vyvolať halucinácie a privodiť snový stav.

Zároveň našli v menších množstvách aj látku vazicín. Pri správnom dávkovaní môže pomôcť pri pôrode, no zároveň môže vyvolať aj potrat.

„Najstaršie dôkazy o užívaní rastliny P. harmala v Egypte môžeme datovať do roku 3700 až 3500 pred Kristom,“ píšu autori štúdie.

Historické, ale aj moderné názvy pre rastlinu Peganum harmala sa skladajú z písmen bs- a bss-. Autori štúdie konštatujú, že môže ísť o odkaz na meno Bes. Napríklad v koptskom jazyku sa sýrsky kvet volá basous a v starovekej arménčine zas bešaš. Autori vysvetľujú, že v antickej dobe by sme mohli názov rastliny preložiť aj ako „Besova rastlina“. Bes sa však spájal aj s ďalšou psychoaktívnou rastlinou Nymphaea nouchali. Archeológovia objavili najmenej dvanásť figurín, ktoré zobrazujú Besa vychádzajúceho z kvetu tejto rastliny.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť