slony
Zdroj: Miroslav Hlavko / shutterstock.com
Ľudia, Zvieratá

Africké slony sa môžu oslovovať podobne ako my: Mená už nemusia byť čisto ľudským konceptom

Hovorí sa, že najkrajší zvuk pre človeka je zvuk jeho vlastného mena. Naše mená sú univerzálnym spôsobom ako sa oslovujeme a už od narodenia sú neoddeliteľnou súčasťou toho, kto sme. Mená sa objavujú už od najskoršej histórie človeka a používame ich bez ohľadu na krajinu.  

Mená však považujeme za niečo, čo je čisto naše, teda ľudské. V živočíšnej ríši sa môžeme stretnúť napríklad s tým, že delfíny alebo papagáje imitujú volania toho, koho chcú osloviť, no nemôžeme to považovať za meno v pravom slova zmysle. Ako uvádzajú autori štúdie, publikovanej na portáli Biorxiv, meno človeka nie je imitáciou zvukov, ktoré bežne robí nositeľ mena. V tom tkvie aj sila ľudskej reči, keď dokážeme veci pomenovať bez toho, aby sme sa spoliehali na zvuky, ktoré daná osoba alebo vec vydáva.  

Výskumníci zároveň vysvetľujú, že ak by sme našli dôkazy o tejto “neimitačnej” reči u iného živočíšneho druhu, potom by to dokázalo zmeniť ako sa pozeráme na našu reč a jej evolúciu. Autori veria, že našli dôkazy o tom, že aj iný živočích na Zemi používa mená na oslovovanie konkrétneho jedinca. Tým živočíchom sú africké slony, ktoré používajú špecifické zvuky na oslovenie iného slona. Tieto zvuky nie sú imitáciou ničoho, čo by oslovený slon robil.

Výskumníkom sa pomocou modelu podarilo potvrdiť aj to, že slony reagovali inak na volania, ktoré boli myslené pre nich, ako na volania, ktoré použili “meno” iného slona. Z toho jasne vyplýva, že zo štruktúry volania dokážu slony určiť, či niekto “hovorí” na ne alebo nie.  

Zistenia štúdie znejú fascinujúco a mohli by výrazným spôsobom ovplyvniť to, ako uvažujeme o reči. Zároveň sa ukazuje, že jazyk nemusí byť vlastnosť, ktorá je typická len ľuďom. Treba však spomenúť, že táto práca zatiaľ neprešla vedeckou recenziou, teda zistenia by sme mali brať s určitou rezervou.  

Ako spoznať reč slonov 

Výskumníci v rámci práce merali akustické charakteristiky zvukov, ktoré africké slony vydávajú. Následne na dátach vykonali niekoľko štatistických testov. Tu sa ukázalo, že zo štruktúry volania je naozaj možné zistiť meno konkrétneho slona. Ďalšie testy potvrdili, že mená nie sú imitáciou zvukov, ako v prípade delfínov alebo papagájov. Ide o jedinečné zvukové prejavy, ktoré označujú príjemcu informácie, približuje IFL Science.  

“Naše zistenia ponúkajú prvé dôkazy o tom, že iné živočíchy než ľudia používajú na oslovovanie druhých koncept, ktorý sa podobá na koncept našich mien,” píšu autori štúdie.  

Výskumníci sa domnievajú, že používanie mien pri komunikácií slonov môže byť spôsob ako utužiť vzťahy medzi jedincami. Hoci vedci dokázali, že slony mená používajú, oslovenia sa objavujú len v minimálnom prípade zvukových prejavov. Vysvetľujú, že v praxi nie je veľa prípadov, kedy by slony potrebovali používať konkrétne oslovenie jedincov.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť