Ak sme sa vyvinuli z opíc, prečo ešte stále existujú opice? ​

Dnes vieme, že sa človek vyvinul z "opice". Ako v skutočnosti funguje evolúcia?

Australopithecus afarensis predok cloveka
Zdroj: lorenza62 / Shutterstock.com

Ak sa človek vyvinul z opice, ako je potom možné, že na svete existujú šimpanzy, gorily či iné primáty? Hoci mnohé evolučné otázky aj dnes ostávajú nezodpovedané, biológovia majú jasno v tom, že evolúcia nie je lineárny proces, ako by sme si mohli myslieť, pozeraním sa na známy diagram ľudskej evolúcie.

Evolučný biológ, Fabio Mendes, vysvetľuje, že evolúcia nie je niečo, čo sa začne primitívnym organizmom, ktorý sa postupne stáva komplexnejším a komplexnejším, až kým z neho nevznikne človek. Vo vedeckej sfére vedci používajú na vysvetlenie evolúcie komplexnejšie obrazce, ktoré nazývajú kladogramy. Na jeden sa môžete pozrieť nižšie a uvidíte na ňom jeden z najdôležitejších aspektov evolúcie, vetvenie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Ak sa človek vyvinul z opice, ako je možné že opice stále existujú?
Zdroj: ScIU (Fabio Mendes)

Vetvenie v evolúcii nastáva, keď sa jeden druh rozdelí na dva odlišné druhy, čo nazývame speciácia. Vetvenie v evolúcii má dva dôležité dôsledky. Ako prvé, keď sa živočíchy rozdelia na dva druhy, vždy vznikajú zo spoločného predka, čo sa deje už od prvých momentov evolúcie. Ako vysvetľuje Mendes, každý dnes žijúci živočích mal v určitom momente spoločného predka, čo znamená, že všetok život na Zemi je v podstate príbuzný.

Druhým dôsledkom vetviacej sa evolúcie je to, že živočíchy môžeme zaradiť do rôznych skupín, ktoré ich popisujú o čosi presnejšie. Skupina Hominidae zahŕňa človeka, šimpanzov, opice bonbo, gorily a orangutany. Ak k tomu pridáme gibonov, potom hovoríme o triede Hominoidea. Pridajme makakov a kosmáčov a už hovoríme o vetve Antropoidov. Čím hlbšie radenie živočíchov, tým sú si jednotlivé druhy viac podobné.

Spoločný predok

Biológovia sa dnes riadia pravidlami kladistiky, čo sú základy štúdiu biodiverzity, ktorú vytvoril nemecký vedec menom Willi Henning. Kladistika je moderný systém klasifikácie organizmov na základe ich evolučnej príbuznosti, nie podľa morfologickej podobnosti. Kladistika kladie dôraz na príbuznosť sekvencií DNA a RNA. Ak hovoríme o druhoch s určitými podobnosťami, hovoríme o vetvách.

Lenže prečo vlastne existujú opice, ak sme sa z nich vyvinuli? Tak znela základná otázka, na ktorú existuje jednoduchá odpoveď. Človek sa nevyvinul z modernej, dnes žijúcej opice. Ľudia a opice sa od seba oddelili od spoločného predka. Znamená to, že síce sme príbuzné druhy a človek sa môže radiť medzi primátov, no šimpanzy, gorily a iné druhy by sme skôr mali považovať za našich „bratrancov“, než za predkov. Dnes žijúce šimpanzy, gorily a iné sa v dávnej minulosti oddelili od rovnakého predka ako človek a v tom momente nastúpili na svoju vlastnú evolučnú cestu, ktorá ich doviedla až do súčasnosti.

Evolúcia sa nezastavila len preto, lebo sme vznikli my, Homo sapiens. Človek sa neustále vyvíja aj dnes, rovnako ako žijúce šimpanzy, gorily a ďalšie primáty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre