SpravodajstvoVeda a výskum

„Posledná večera“ prvých organizmov, aké na Zemi existovali: Čím sa živili aj naši najstarší predkovia?

Ediakarská fauna sa považuje za predkov všetkého života, vrátane nás. Vedcom sa podarilo analyzovať ich posledné jedlo.

Vedcom z Austrálskej národnej univerzity sa podarilo objaviť posledné jedlo jedného z prvých zvierat, ktoré našu planétu obývalo pred viac ako 550-miliónmi rokov. Tento objav môže pomôcť lepšie pochopiť fyziológiu živočíchov, ktoré sú predkami všetkých moderných zvierat vrátane nás.

Za najstaršie komplexné organizmy na svete sa považujú Ediakarská fauna, ktoré žili pred 575-miliónmi rokov. Tieto živočíchy sa podľa novej štúdie živili baktériami a sinicami, ktoré našli na dne oceánov. Išlo o prazvláštne organizmy, ktoré ovládli našu planétu po takzvanej avalonskej explózii. Zanikli však s príchodom kambrickej explózie, najväčšieho evolučného rozmachu komplexných mnohobunkových organizmov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Molekuly obsahovali výpovedné podpisy, ktoré pomohli výskumníkom rozlúštiť, čo zvieratá jedli až do ich smrti.“, píše sa v štúdii.

Nová štúdia prináša viac informácií o tom, ako dokázala ediakarská fauna konzumovať a tráviť svoju potravu. V prastarých fosíliách vedci objavili stopy fytosterolu, prirodzenej chemikálie, ktorú možno nájsť v rastlinách. Táto látka ostala v tele organizmu po konzumácii jeho posledného jedla. Fosília, ktorú vedci skúmali, bola živočích pripomínajúci dnešného slimáka. Tento organizmus mal ústa a žalúdok a trávil jedlo podobným spôsobom, ako to robia moderné organizmy. Autori výskumu sa domnievajú, že ide o najvyvinutejšieho tvora obdobia ediakara.

čo jedli úplne prvé živočíchy na Zemi?
Zdroj: Dr Ilya Bobrovskiy/GFZ-Potsdam

Autori skúmali aj ďalšieho živočícha, ktorý bol menej komplexnejší. Išlo o tvora veľkého približne 1,4 metra, ktorý mal na tele vzor pripomínajúci rebrá. Tento tvor nemal oči, ústa, a ani žalúdok. Nesie označenie Dickinsonia a podľa autorov štúdie konzumoval potravu tak, že ju absorboval cez svoje telo.

„Naša práca poukazuje na to, že život na Zemi pred kambrickou explóziou bola naozaj nezvyčajná zmes bizarných tvorov a pomerne vyvinutých živočíchov. Kimberella, tvor pripomínajúci slimáka, mal už v tomto období niekoľko fyziologických charakteristík, ktoré máme aj my ľudia a mnoho moderných zvierat,“ tvrdí vedúci štúdie, Ilya Bobrovskiy.

Zvláštna zmes odlišných tvorov

Či už ide o Kiberellu alebo Dickinsoniu, v oboch prípadoch majú živočíchy štruktúru, ktorá sa nepodobá na nič, čo dnes existuje. Oba druhy sa však radia do ediakarskej fauny organizmom žijúcim 20-miliónov rokov pred kambrickou explóziou. Tá kompletne zmenila smerovanie evolúcie organizmov.

„Ediakarská fauna sú najstaršie fosílie živočíchov, ktoré môžeme vidieť voľným okom. Sú predkami všetkého života, ktorý dnes môžeme na Zemi nájsť vrátane nás,“ tvrdí Bobrovskiy.

Tieto organizmy boli pomerne veľké a autori štúdie sa domnievajú, že za to môže potrava, ktorú jedli. Sinice sú bohaté na energiu a rôzne živiny. Vedci už predtým tušili že Kimberella zanechala stopy po konzumácii potravy, no až detailná analýza molekúl v žalúdku živočícha vedcom pomohla určiť čo presne jedla a akým spôsobom trávila potravu.

„Potraviny bohaté na energiu môžu vysvetľovať, prečo boli organizmy bioty Ediacara také veľké. „Takmer všetky fosílie, ktoré vznikli pred biotou Ediacara, boli jednobunkové a mali mikroskopickú veľkosť,“ povedal profesor Brocks.

Autori štúdie vysvetľujú, že Kimberella vedela, že fytosterol je pre ňu prospešný a rovnako to vedel aj jej tráviaci systém. Ten pomohol živočíchovi odfiltrovať všetko nepotrebné.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close