ludske kosti archeologia vykopavky
Zdroj: Ruben Pinto / shutterstock.com
Ľudia

Keltský hrob odkryl unikát: 2300-staré predmety, ktoré stále vyzerajú ako nové a dajú sa používať!

Častokrát pod našimi nohami ležia hodnotné artefakty dlhé roky a ich odhalenie je zhodou náhod. Svoje by o tom vedeli povedať výskumníci z Nemecka, ktorí počas stavebných prác v meste Sendling v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko našli viacero zaujímavých predmetov. Oznámil to Bavorský úrad pre ochranu pamiatok (BLfD) vo svojom nedávnom tlačovom vyhlásení.

Nález sa podarilo získať v rámci archeologického prieskumu v rámci výstavby nového bytového komplexu. Podľa BLfD ide o vzácny nález, ktorý poskytuje zaujímavé informácie o živote v starovekom Bavorsku.

Výskumníkov zaujala hlavne kvalita spracovania predmetov, ktoré sa zachovali do dnešných dní. Podarilo sa im napríklad nájsť 23-centimetrové nožnice, ktoré po očistení vyzerajú takmer ako nové. Okrem iného našli aj meč, zvyšky štítu a hrot oštepu či žiletky vrátane ľudskej fibuly. V hrobe boli prítomné aj bronzové náramky a keramické nádoby. Všetky tieto nálezy poskytujú vzácne informácie o každodennom živote v starovekom Bavorsku a pomáhajú archeológom lepšie pochopiť históriu tejto oblasti.

Takmer ako nové

Archeológovia hovoria, že nálezy svojimi kvalitatívnym spracovaním svedčia o osobitnom sociálnom postavení zosnulého, ktorý podľa všetkého patril k bohatším ľuďom. No v hlavnej úlohe sú tu už spomínané nožnice, ktoré vedcov prekvapili ich fenomenálnym stavom.

„Nožnice staré viac ako 2 300 rokov v stave, akoby sa dali použiť aj dnes: To je zvláštny nález!“, uviedol Generálny kurátor prof. Mathias Pfeil, vedúci Bavorského krajinského úradu pre pamiatkovú starostlivosť.

„Kvalita zachovania hrobového vybavenia v hrobe starom 2 300 rokov je pôsobivá: Nájdené nožnice ohromili výskumníkov – vyzerajú takmer nové, bez hrdze a mierne lesklé.“, píše sa v príspevku vyššie.

Výskumníci ďalej hovoria, že toto pohrebisko doposiaľ nebolo známe. No to, čo našli v hrobe, nie je až tak nezvyčajným. Dôvodom je, že v období od 3. storočia pred Kristom do 2. storočia p.n.l., bolo bežné, že Kelti spaľovali svojich mŕtvych a pozostatky kostier zahrabali do jám spolu s hrobovou výbavou.

Nájdený meč bol úmyselne poškodený

Zaujímavosťou je aj to, že meč, ktorý objavili v hrobe, bol predtým, ako bol do neho vložený, úmyselne znehodnotený a mierne ohnutý. Výskumníci sa domnievajú, že ho chceli urobiť zbytočným pre boj, prípadne slúžil len na symbolické účely. Tých možných vysvetlení je ale oveľa viac.

„Dôvod tejto premeny možno len hádať: možno bol meč zbavený funkcie chrániť hrob pred vykradnutím, alebo bol zložený, aby sa zmestil do hrobovej jamy. Iné špekulatívne teórie vysvetľujú rituálne „zničenie“ čepele, aby pokračovala v službe mŕtvym v potomstve, alebo ako poverčivý prostriedok proti revenantom (pozn. redakcie: Revenant je v mytológii a folklóre oživené mŕtve telo, ktoré prichádza do kontaktu so živými).“, vysvetľuje úrad na sociálnej sieti.

Bavorský úrad pre ochranu pamiatok rovnako oznámil, že plánuje pokračovať v archeologickom prieskume na mieste, kde boli nálezy urobené, aby sa zistilo viac informácií o histórii regiónu.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť