orangutan disko
Zdroj: GUDKOV ANDREY / shutterstock.com a pixabay.com (Clker-Free-Vector-Images), Vedavovrecku.sk (koláž)
Ľudia, Zvieratá

Boli naši predkovia beatboxeri? Orangutany majú hlasovú schopnosť špecifickú pre týchto umelcov

Výskumníci z University of Warwick vo svojej novej práci zistili, že orangutany dokážu vydávať dva zvuky súčasne, rovnako ako spevavé vtáky alebo ľudia venujúci sa beatboxu.

Autori štúdie pre potreby práce sledovali dve populácie orangutanov žijúcich v Borneu a Sumatre po dobu 3 800 hodín. Obe populácie vykazovali rovnaký druh vokálneho fenoménu. Výskumníci tvrdia, že tieto zistenia im pomôžu nahliadnuť do evolúcie ľudskej reči a beatboxu. Beatbox, alebo beatboxing je disciplína, ktorá sa zameriava na vydávanie tónov imitujúcich perkusie iba ústami. Človek dokáže imitovať bicie hudobné nástroje cieleným ovládaním jazyka, líc, krčných svalov a kontroly dychu.

„Človek používa pery, jazyk a čeľusť na vytvorenie neznelých hlások, pričom znelé používa hlasivky. Na rovnakom princípe fungujú aj zvukové prejavy orangutanov. Tie dokážu, rovnako ako my, používať oba typy zvukov naraz,“ tvrdí Adriano Lameira, jeden z autorov štúdie.

Počas štúdie populácie orangutanov v Borneu si vedci všimli, že samci používajú špecifické zvuky napríklad v bojovej situácii. Samice žijúce v Sumatre používajú tieto špecifické zvuky na upozornenie ostatných, ak sa v oblasti nachádza predátor. V oboch prípadoch orangutany vytvárali dva zvuky súčasne. Autori štúdie poukazujú na to, že s najväčšou pravdepodobnosťou ide o biologický fenomén.

„Ľudia len zriedka produkujú znelé a neznelé hlásky súčasne, no výnimkou sú beatboxeri, ktorí produkujú hlasom komplexné tóny bicích nástrojov,“ vysvetlila Madeleine Hardus, spoluautorka štúdie.

Predkovia beatboxeri

Z anatomického hľadiska je človek schopný beatboxu, vedcov preto zaujímalo odkiaľ táto charakteristika prišla. Zo štúdie vyplýva, že mohla vzniknúť už u našich predkov. Autori poukazujú na to, že štúdie sa na vokálnu kontrolu a koordináciu hlasu primátov nezameriavali až do takej miery, ako na vokálne schopnosti vtákov. Vysvetľujú, že vytváranie dvoch zvukov súčasne je mechanizmus, vďaka ktorému môžu vtáky spievať. Tieto piesne pripomínajú hovorenú reč, no anatómia hlasového ústrojenstva vtákov sa diametrálne odlišuje od tej našej. Práve kvôli tomu je náročné nájsť nejaké prepojenia medzi spevom vtáka a ľudskou rečou.

Výskum má dopad na to, ako vnímame evolúciu vokálnych schopností človeka. Ako naznačil výskum, spoloční predkovia človeka a dnešných primátov mohli mať vlastnosť vydávania dvoch zvukov súčasne, podobne ako to môžeme pozorovať pri beatboxe. Výskumníci naznačujú možnosť, že prvý „jazyk“ človeka sa na beatbox podobal viac, ako sa podobal na hovorenú reč. Až neskôr vplyvom evolučných procesov sa reč človeka vyvinula do podoby, v akej ju vidíme dnes.

„Teraz už vieme že táto vokálna schopnosť je súčasťou repertoáru orangutanov. Už teda nemôžeme ignorovať, že môže mať hlbšie evolučné korene, než sme doteraz predpokladali,“ dodáva Lameira.

V ďalších výskumoch sa vedcom možno podarí nahliadnuť hlbšie do tejto vlastnosti a zistíme, ako sa postupom času ľudská reč vyvíjala.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť