Koľko krokov treba na to aby sa nám zlepšilo zdravie?
Ľudia, Zdravie

Ak nestíhate 10-tisíc krokov denne nevadí: Takto si to môžete vynahradiť časovo nenáročnou aktivitou

Hovorí sa, že ak chce byť človek zdravý, denne by mal spraviť minimálne 10-tisíc krokov. Na toto tvrdenie sa pozreli aj vedci z Tulane University, ktorí zistili že ak nemáte priestor na dlhšiu prechádzku, môžete si toto cvičenie nahradiť intenzívnejšou aktivitou.

Vo svojej práci tvrdia, že aj 50 krokov hore schodmi môže výrazne znížiť riziko srdcovocievneho ochorenia až o 20%.

“Krátke dávky vysokointenzívneho vychádzania po schodoch sú časovo úspornou aktivitou, ktorá môže pomôcť zlepšiť zdravie nášho srdcovocievneho systému. Pomôcť môže hlavne ľuďom, ktorí nestíhajú dodržiavať odporúčanú dávku dennej aktivity,” tvrdí doktor Lu Qi, jeden z autorov štúdie.

Atherosklerotické postihnutie koronárnych ciev, spolu s koronárnou chorobou srdca a mŕtvicou sú globálne vedúcou príčinou úmrtia. Štúdia dáva do pozornosti výstup po schodoch ako jeden z hlavných spôsobov, ako sa možno pred podobnými ochoreniami chrániť. V rámci novej štúdie vedci získali relevantné dáta z databanky UK Biobank, pričom pracovali s 450-tisíc dospelými jedincami. V rámci štúdie vedci zistili u pacienta riziko srdcovocievnych chorôb na základe rodinnej histórie a rôznych rizikových faktorov.

Následne autori štúdie zisťovali, aký mali dobrovoľníci životný štýl a ako často chodievali po schodoch. K pacientom sa vrátili o približne 12 rokov. Autori zistili, že čím viac schodov denne ľudia vyšliapali, tým bolo pre nich riziko vývoja srdcovocievneho ochorenia nižšie. Obzvlášť to platilo pri pacientoch, ktorí mali nižšie riziko na tieto ochorenia. Autori štúdie však vysvetľujú, že ak má pacient predispozíciu na srdcovocievne ochorenia, chodením po schodoch by toto vyššie riziko mohli efektívne zredukovať.

Fyzickou aktivitou ku zdraviu

Každému je jasné, že človeku treba k životu aj pohyb. Viacerí odborníci hovoria, že za deň by sme mali zvládnuť najmenej tých 10-tisíc krokov, no ani to nemusí byť úplne pravda. Výskum z European Society of Cardiology zistil, že stačí presne 3967 krokov denne na to, aby sme znížili riziko smrti z akejkoľvek príčiny.

Ak by nás však trápili len srdcovocievne ochorenia, v tomto prípade nám “stačí” len 2337 krokov denne. Úmysel autorov štúdie nebol odradiť nás od nadmerného cvičenia, práve naopak. Naznačili sme aj to, že v dnešnej uponáhľanej dobe si nie každý dokáže nájsť čas na cvičenie alebo prechádzku a nedostatok pohybu ho môže trápiť. Pozitívne účinky fyzickej aktivity sa ale dostavia už pri menšom počte krokov.

Zároveň ale vedci upozornili, že čím viac, tým lepšie. Ak denne navyšujeme vzdialenosť o tisíc krokov, riziko predčasného úmrtia sa znižuje o 15%. Z týchto benefitov ťažia aj ľudia, ktorí nakráčajú denne aj 20-tisíc krokov a viac. Autori nenašli hornú hranicu toho, kedy by sa zdravie neprestávalo zvyšovať.

Ak vás ale práca vyťažuje naplno, úplne stačí, ak namiesto výťahu pôjdete hore schodmi a celkovo prejdete aspoň približne 5 poschodí.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť