pompeje
Zdroj: BlackMac / shutterstock.com
História, Spoločnosť

Ekvivalent dnešných volebných plagátov: V popolom pochovaných Pompejách našli archeológovia volebné nápisy po stenách

Archeológovia venujúci sa výskumom v Pompejách odhalili v rámci najnovších vykopávok v centrálnej oblasti mesta stenu so zaujímavými maľbami. Tie obsahujú nielen rôzne volebné nápisy, no zároveň zachytávajú aj výjav poslednej obety na domácom oltári. 

V roku 79 nášho letopočtu zasiahla a pochovala Pompeje erupcia sopky Vezuv. Dnes toto staroveké mesto považujeme za jedno z najvýznamnejších archeologických nálezísk, ktoré nám prináša pohľad do Rímskej ríše a života jej obyvateľov. Časť mesta bola dôsledkom erupcie zničená, no veľa budov sa dokázalo zachovať. Archeológovia starostlivo odhaľujú mesto pochované popolom a odkrývajú nám jedinečný pohľad do minulosti starovekého Ríma.

Podľa vedcov je séria volebných nápisov starodávnym ekvivalentom dnešných volebných plagátov či billboardov. Tieto nápisy archeológovia objavili prekvapivo v miestnosti budovy, kde sa nachádzalo larárium alebo inak oltár domu. To archeológov prekvapilo, lebo bežne sa volebné nápisy nachádzali na vonkajších fasádach domov. Vďaka tomu si ľudia mohli prečítať mená kandidátov na mestských magistrátov. 

Nápisy v interiéri mali svoj význam

Umiestnenie volebných nápisov v interiéri však mohlo mať svoj praktický význam, ako upozorňujú autori štúdie. Kandidáti, alebo ich priatelia, mohli organizovať vo svojich domovoch rôzne podujatia alebo večere, ktorých cieľom bolo propagovať predvolebnú kampaň. 

Nedávno objavené nápisy pozývajú hlasovať za muža menom Aulus Rustius Verus.  Autori výskumu odhadujú, že dom, ktorý sa momentálne nachádza vo výkopových prácach, patril s najväčšou pravdepodobnosťou priaznivcovi tohto politika. Rovnakej osobe možno patrila aj neďaleká pekáreň s veľkou pecou. Pri nej pred niekoľkými mesiacmi objavili archeológovia tri obete erupcie, dve ženy a dieťa. Títo ľudia umreli následkom zrútenia podkrovia počas prvej fázy erupcie. 

“Prítomnosť pekárne môže byť dôležitá aj vo veci predvolebnej kampane. V starovekých Pompejách fungoval systém niečo za niečo. Aulus Rustius Verus mohol získavať hlasy aj tým, že ponúkal obživu v dobe, kedy bežný volič žil o chlebe,” tvrdí Maria Chiara Scappaticcio, profesorka latinčiny a spoluautorka novej štúdie. 

Iniciály tohto kandidáta objavili archeológovia aj na mlynskom kameni v átriu domu, kde počas erupcie prebiehali renovačné práce. Hoci sa pravdu možno nikdy nedozvieme, možné je že tento politik priamo financoval činnosť pekárne, pričom ho viedli nielen ekonomické, ale aj politické ciele. 

Archeológovia v rámci vykopáviek odhalili aj stopy rituálu, ktorý sa musel odohrať len krátko pred erupciou. V rámci tohto rituálu obyvatelia mesta obetovali dar pozostávajúci z fíg a datlí, ktoré spálili pred oltárom. Ako palivo použili zvyšky olivových kôstok a šišku s píniovými orieškami. Na uzavretie rituálu umiestnili obyvatelia mesta vajce priamo pred murovaný oltár. Okrem toho mohli ako dar zvoliť aj plody viniča, ryby a mäso. 

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť