satelit vesmirna sonda
Vesmír

Čo vedcom prezrádzajú vzorky, ktoré na Zem priniesla sonda Hayabusa 2 z hlbokého vesmíru?

Výskumníci z Hokkaido University vo svojej novej práci analyzovali vzorky asteroidu Ryugu, ktoré na Zem priniesla sonda Japonskej vesmírnej agentúry, Hayabusa 2.  

Nová štúdia odhalila, že povrch tohto asteroidu bol s najväčšou pravdepodobnosťou bombardovaný drobnými meteoroidmi. Sonda Hayabusa 2 sa dostala k asteroidu 27. Júna 2018. Dvakrát sa jemne dotkla povrchu objektu, počas čoho sa jej podarilo získať mimoriadne dôležité vzorky.  

Hayabusa 2 sa následne vydala smerom k Zemi a koncom roka 2020 nám zozbierané vzorky zhodila na planétu. Sonda ďalej pokračuje vesmírom, smerom k ďalším dvom asteroidom. K nim by sa mala dostať v rokoch 2029 a 2031. 

Zbieranie vzoriek priamo na mieste má obrovskú výhodu v tom, že vedcom povie, aký vplyv má dlhodobé vystavenie vesmírnemu prostrediu na objekty. Asteroid Ryugu je okrem mikrometeoroidov bombardovaný aj vysokoenergetickými časticami solárneho vetra. Podobne ako u nás na Zemi vplyvom rôznych faktorov, aj toto môže spôsobiť zvetrávanie objektu.  

“Stopy vesmírneho zvetrávania sa nám podarilo zachytiť priamo. To nám pomáha prehĺbiť naše chápanie fenoménov, ktoré sa odohrávajú po celej Slnečnej sústave,” tvrdí Yuki Kimura, jeden z autorov výskumu.  

Kimura vysvetľuje, že sila magnetického poľa mladej Slnečnej sústavy slabla, ako sa formovali planéty. Meranie ostatkovej magnetizácie asteroidov môže vedcom viac prezradiť o tom, ako vyzerala v počiatkoch mladá Slnečná sústava.  

“V budúcich prácach nám tieto zistenia pomôžu odhaliť relatívny vek iných povrchov bez atmosféry. Zároveň nám pomôžu vytvoriť lepšie odhady pri skúmaní telies na diaľku,” vyjadril sa Kimura.  

Pomoc pri ďalších vesmírnych misiách

Fascinujúcim objavom bolo zloženie drobných minerálnych zrniečok na vzorke. Tie sa skladajú z magnetitu a zaujímavé je, že kompletne stratili svoje normálne magnetické vlastnosti. Vedci vysvetľujú, že to sa mohlo stať zrážkou s mikrometeoroidmi vo vysokej rýchlosti. Tieto objekty mali priemer od 2 do 20 mikrometrov. Minerálne zrniečka zároveň obklopovali tisíce železných nanočastíc.  

Autori štúdie tvrdia, že budúce výskumy by mohli odhaliť viac o tom, aké magnetické pole mohlo v minulosti asteroid ovplyvňovať. Nová štúdia by okrem prehĺbenia vedeckého poznania mohla nájsť uplatnenie aj v praktických veciach. Na základe toho, ako bol asteroid Ryugu bombardovaný mikrometeoroidmi môžu výskumníci lepšie odhadnúť to, ako tieto mikroskopické častice ovplyvnia sondu alebo raketu s ľudskou posádkou, pri cestovaní vysokými rýchlosťami.  

Sonda Hayabusa 2 má momentálne namierené k asteroidu 2001 CC21 a následne pôjde k asteroidu 1998 KY26. Po privezení vzoriek na Zem sonde ostalo 30 kg paliva a preto sa Japonská vesmírna agentúra rozhodla misiu predĺžiť. Do roku 2026 má sonda ešte niekoľko príležitostí vykonať výskum exoplanét, teda planét za hranicami Slnečnej sústavy.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť