Webb odhalil doteraz nepozorovanú molekuu uhlíka vo vesmíre
Vesmír

Webb odhaľuje doteraz nepozorovanú zlúčeninu uhlíka vo vesmíre: Táto látka je mimoriadne dôležitá pre život

Webbov vesmírny ďalekohľad je momentálne najvýkonnejším vesmírnym teleskopom aký máme. Už prakticky od začiatku jeho vedeckej misie posúval hranice nášho chápania a pokračuje v tom doteraz.

Ako informuje americká vesmírna agentúra NASA, Webbovmu teleskopu sa podarilo odhaliť úplne novú zlúčeninu uhlíka vo vesmíre. Ide o katión uhlíku (pozn. redakcie: CH3+), ktorý doteraz nebol vo vesmíre zaznamenaný. Ide o mimoriadne dôležitú molekulu, pretože práve tá umožňuje vznik komplexnejších uhlíkových molekúl. Katión uhlíku Webbov teleskop odhalil v protoplanetárnom disku mladej sústavy d203-506. Tá sa nachádza približne 1 350 svetelných rokov od nás.

Uhlík je základom pre život ako ho poznáme a práve preto sú objavy podobného druhu pre vedcov mimoriadne fascinujúce. Objavenie katiónu uhlíku môže vedcom pomôcť lepšie pochopiť ako vznikal život na Zemi a ako by teoreticky mohol vzniknúť niekde inde. Webbov vesmírny teleskop bol v tomto prípade nenahraditeľným observatóriom. Molekulu vedci odhalili vďaka jej špecifickým emisným líniám.

„Tento objav potvrdzuje citlivosť Webbovho vesmírneho teleskopu a zároveň nás utvrdil v tom, že táto molekula hrá v oblasti vesmírnej chémie dôležitú úlohu,“ tvrdí Marie-Aline Martin-Drumel, ktorá sa podieľala na výskume.

Molekulu objavili v protoplanetárnom disku okolo hviezdy, ktorá sa radí medzi červených trpaslíkov. Tieto hviezdy sú o niečo menšie a chladnejšie ako naše Slnko, no dožívajú sa oveľa dlhšie. Výskumníci si zároveň všimli, že sústavu bombarduje množstvo ultrafialového žiarenia od neďalekých masívnych hviezd. Vedci veria, že každý protoplanetárny disk si takouto fázou prejde, keďže hviezdy skôr vznikajú v skupinkách ako jednotlivo.

UV žiarenie a život

Zaujímavosťou však je to, že bežne UV žiarenie zvykne zničiť komplexné organické molekuly. Ak by to tak bolo, potom by sme objav katiónu uhlíku mohli považovať za vzácnosť. Vedci však predpokladajú, že práve UV žiarenie môže do disku priniesť dostatok energie na to, aby táto molekula vznikla. Keď CH3+ vznikne, následne pomáha vytvárať ďalšie chemické reakcie a komplexnejšie uhlíkové molekuly.

Autori štúdie konštatujú, že chemické zloženie protoplanetárneho disku v sústave d203-506 je iné ako zloženie bežného protoplanetárneho disku. Prekvapením bolo aj to, že neobjavili žiadne stopy vody. Táto netradičná kompozícia je dôkazom, že UV žiarenie má potenciál kompletne zmeniť chémiu protoplanetárnych diskov. Zároveň sa autori domnievajú, že UV žiarenie môže mať dôležitú úlohu v prvých krokoch vzniku života.

Metylový katión sa inak označuje aj ako metýlium alebo meténium. Existuje v plynnom stave, inak ho nie je možné pozorovať. Niektoré zlúčeniny môžeme považovať za zdroj CH3+ a toto zjednodušenie sa často využíva v organickej chémii. Webbov vesmírny ďalekohľad pokračuje v skúmaní vesmíru a v budúcnosti by mohol priniesť ešte ďalšie objavy, ktoré nám pomôžu pochopiť vznik života vo vesmíre.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť