Život na Venuši vylúčený nie je, tvrdia vedci.
Vesmír

Život na Venuši vylúčený nie je, tvrdí nová štúdia: Prekvapiť nás môže ako vyzerá

Planéta Venuša sa častokrát označuje aj ako „dvojička Zeme“, no napriek tomu si život na nej predstavujeme len ťažko. V roku 2020 však svetom otriasol objav fosfánu v atmosfére Venuše, látky ktorá by sa mohla spájať so životom.

Fosfán sa nachádza aj u nás na Zemi a je súčasťou biochemického cyklu. Spája sa predovšetkým s rozkladom organickej hmoty. Na Venuši momentálne nepoznáme žiadne procesy, ktoré by viedli ku vzniku tohto plynu. Astronómovia však poznajú jeden spôsob, ako by mohol fosfán vzniknúť aj bez prítomnosti organických látok. Tento proces sa ale spája s vysokými teplotami a tlakmi, ktoré sú typické pre plynných obrov. Zaujímavosťou môže byť preto aj existencia fosfánu v atmosfére Jupitera.

Od prvého objavenia tohto plynu vznikli vedecké práce, ktoré si v niektorých prípadoch protirečili. Jedna skupina vedcov tvrdila, že fosfán v atmosfére planéty existuje a mohol by sa spájať so životom, druhá skupina popierala existenciu tejto látky. Nedávno publikovaná štúdia sa radí do prvého tábora a potvrdzuje, že v oblakoch Venuše by život dokázal existovať. O objave informuje portál Universe Today.

Život na pekelnej dvojičke Zeme

Povrch planéty je pre život mimoriadne nehostinný, no verí sa, že desiatky kilometrov nad ním sú podmienky miernejšie. Práve v oblakoch by mohla nejaká forma života existovať.

„Od prvotnej detekcie fosfánu v atmosfére Venuše si planéta získala pozornosť vedcov. Názory ohľadom možnej existencie života sa však líšia. Naša práca zobrala všetko čo vieme o planéte a o tom ako život vzniká a pokúsili sme sa nájsť definitívnu odpoveď na to, či by mohli byť oblaky Venuše obývateľné,“ tvrdí vedúci štúdie, doktor William Bains.

V štúdii sa pozreli na to, či by Venuša mohla ukrývať akúkoľvek formu života, aj keby nešlo o život ako ho poznáme u nás na Zemi. Dôležitými faktormi boli energia potrebná na život, množstvo dostupnej chemickej energie či nedostatok vodíka, kovov a kyslosť oblakov, spolu s ďalšími faktormi. Výsledky hovoria jasne. Na Venuši sa existencia života síce nevylučuje, no išlo by o život, ktorý sa v ničom nepodobá tomu nášmu. Kompozícia planéty a všetky faktory vylučujú existenciu pozemského života v atmosfére planéty.

„Život na povrchu planéty je mimoriadne nepravdepodobný, potrebuje tekutinu, ktorá by slúžila ako rozpúšťadlo pre chemické reakcie. Bežne sa predpokladá, že to musí byť voda, no nevylučujú sa ani iné kvapalné látky. Na povrchu Venuše sa však kvôli pekelným podmienkam prirodzene žiadna tekutina nevyskytuje,“ vysvetlil Bains.

Teploty na povrchu „dvojičky Zeme“ môžu presiahnuť 400 stupňov Celzia a atmosférický tlak 90-násobne prevyšuje tlak na povrchu našej planéty. Dominantným plynom v toxickej atmosfére Venuše je oxid uhličitý. Oblaky sa skladajú z kyseliny sírovej a kyslé dažde sú tu na dennom poriadku. Vedúci štúdie priznal, že čo sa týka života vo vesmíre, neverí že je až tak rozšírený ako to tvrdia optimistickejšie predstavy. Ak by sa však potvrdila existencia života v atmosfére Venuše, potom by sme drasticky rozšírili naše predstavy o tom, čo možno považovať za obývateľnú planétu.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť