Už do 10 rokov by sme mohli mať odpoveď na najväčšiu záhadu vesmíru
Zdroj: AI, Vedavovrecku
Vesmír

„Lovec temnej energie“ sa pokúša rozlusknúť najväčšiu záhadu kozmu: Niečo nie je tak, ako sa zdá, konštatujú astrofyzici

Astrofyzici vedia, že sa vesmír rozpína a že za to môže záhadná temná energia, ktorá kozmickú expanziu ešte viac zrýchľuje. Napriek tomu ide stále o jednu z najväčších záhad vesmíru.  

Túto záhadu by však mohol vyriešiť nový ambiciózny experiment, na ktorom sa okrem výskumníkov z University of Texas podieľa ďalších viac ako 70 inštitúcií. V tejto neuveriteľne ambicióznej spolupráci vedci pracujú na inštrumente Dark Energy Spectroscopic Instrument, alebo skrátene DESI. Veria, že niekoľkoročný experiment nám pomôže pochopiť nielen históriu vesmíru, ale aj jeho konečný osud.  

Výskumníci dnes, 4. apríla, predstavili analýzu dát, ktorú DESI zaznamenal počas prvého roku pozorovaní. Inštrument DESI zachytáva svetlo z najvzdialenejších kútov vesmíru, čo vedcom umožňuje zmapovať vesmír tak, ako vyzeral vo svojej mladosti. Následne sledujú jeho evolúciu až do bodu, v akom sa vesmír nachádza dnes.  

Vedci veria, že to, ako sa vesmír vyvíja nám môže pomôcť pochopiť, ako v preďalekej budúcnosti eventuálne skončí. Popri tom ale vedcom môže prezradiť nové informácie o jednej z najväčších záhad vesmíru, zrýchľujúcej sa expanzii vesmíru.  

Dáta z inštrumentu DESI vedcom potvrdili základy toho, čo považujú za najlepší model vesmíru. Zároveň ale ukazujú, že existuje toho viac, čo nevieme o kozmickej expanzii a jej zrýchľovaní. Zrýchľujúca sa expanzia kozmu tvorí problém, pretože momentálne sa stavia proti tomu, ako chápeme gravitáciu.  

“Gravitácia ťahá hmotu k sebe. Keď hodíme loptu do vzduchu, gravitácia Zeme ju pritiahne k sebe. Na najväčších škálach sa ale vesmír správa inak. Zdá sa, akoby nejaká odpudivá sila tlačila vesmír od seba a to čoraz rýchlejším tempom. Ide o veľkú záhadu, ktorú sa snažíme rozlúsknuť na viacerých frontoch,” vysvetľuje doktor Mustapha Ishtak-Boushaki.

Čo môže za expanziu vesmíru?

Otázkou ostáva, či za expanziu vesmíru môže už spomínaná temná energia alebo niečo iné, napríklad zlé pochopenie Einsteinovej teórie relativity. Viacerí vedci stavajú na modely temnej energie, no zatiaľ nemáme najmenšiu predstavu o tom, čo temná energia je.  

Ako sme už spomenuli, nové dáta viac-menej potvrdzujú štandardný kozmologický model, no nie úplne. Tým modelom je Lambda-CDM. Tento model popisuje tradičnú hmotu, no aj zvláštny druh hmoty, ktorý vedci označujú ako studená temná hmota. Zároveň sa v tomto modeli pracuje aj s temnou energiou.  

“Výsledky našej práce ukazujú niekoľko zaujímavých deviácií od štandardného modelu vesmíru. To nám ukazuje, že temná energia by sa mohla postupom času vyvíjať. Z našej práce však vieme vyvodiť len náznaky. Viac dát nám dovolí potvrdiť, čo toto zistenie naozaj znamená. Možno sa potvrdí, možno nájdeme iné vysvetlenie pre tieto dáta,” hovorí Ishak-Boushaki.  

Jedna z najväčších záhad kozmu ostáva naďalej nevyriešená, no projekt DESI pracuje ďalej. Všetci zúčastnení veria, že s viac dátami sa im podarí pohnúť sa dopredu pri riešení záhady expanzie vesmíru a temnej energie.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť