Náš čuch funguje inak, než sme si mysleli
Ľudia

Náš čuch funguje úplne inak, než sme si mysleli: Vôbec nejde o „primitívny“ zmysel

Náš mozog je najkomplexnejší orgán ľudského tela a vedci sa stále pokúšajú zistiť, ako funguje. Jednou z najuznávanejších teórií je, že mozog pracuje tak, aby predvídal, čo sa stane neskôr a tým reagoval na nečakané udalosti.  

Výskumníci sa do tejto teórie ponorili hlboko, no väčšina výskumov sa zameriavala len na vizuálny zmysel, teda to, čo vidíme. Či mozog funguje rovnako aj v rámci iných zmyslov ostávalo záhadou. Vedci zo Stockholm University sa vo svojej štúdii pozreli na náš čuch a ako presne funguje. Zisťovali, ako náš zmysel čuchu môžu ovplyvňovať iné zmyslové vnemy.  

Aby sa dopracovali k odpovedi, vedci navrhli tri experimenty. Dva experimenty boli behaviorálneho charakteru a počas jedného experimentu snímali mozog pomocou funkčnej magnetickej rezonancie. 

“V rámci našej štúdie sme zistili, že čuch sa zakladá viac na predpovedi ako náš zrak. Ide o zaujímavé zistenia, pretože veľa ľudí stále verí tomu, že čuch je primitívny a reaktívny. Výsledky experimentov tento predpoklad vyvracajú, pretože dokázali, že čuch je mimoriadne sofistikovaný a proaktívny,” tvrdí Stephen Pierzchajlo, vedúci štúdie.  

Nová štúdia vyzdvihuje ako dôležité sú ostatné zmysly na to, aby sme z vnemov dokázali správne vyhodnotiť situáciu. Autori práce vysvetľujú, že keď sa stretneme s novou arómou, máme tendenciu reagovať. Určite ste aj vy zažili ten pocit, keď ste prišli k niekomu po prvýkrát na návštevu a ucítili ste jedinečnú arómu. Vedci vysvetľujú, že náš pocit čuchu do veľkej miery ovplyvňujú aj vnemy iných zmyslov. Zrak a sluch nie sú ovplyvnené inými zmyslami tak ako čuch.  

Čuch funguje inak, než sme si mysleli

V práci dokazujú, že keď náš nos ucíti nečakanú vôňu, aktivuje sa aj vizuálna časť mozgu aj napriek absencii vizuálnych vnemov.  

“Čuchová časť mozgu má naozaj unikátny spôsob vyhodnocovania vôní, či už vôňu očakávame alebo nie. Čuchový zmysel nás varuje pred neočakávanými arómami a aktivuje vizuálnu stránku mozgu. Možno je to preto, aby sme dokázali nájsť zdroj neočakávanej vône,” vysvetľuje Jonas Olofsson, spoluautor práce.  

Počas experimentu dobrovoľníci dostali slovo, napríklad citrón. Následne im vedci poskytli buď obrázok alebo určitú vôňu a dobrovoľníci museli povedať, či sa zhoduje s počutým slovom. Ukázalo sa, že očakávané obrázky a pachy viedli k rýchlejším odpovediam, ako keď obrázok alebo vôňa nesúhlasili s počutým slovom.  

Autori štúdie dokázali, že náš zmysel čuchu využíva jedinečné stratégie na to, aby spracoval a pochopil neočakávané arómy. Mozog využíva tento špecifický prístup na to, aby dokázal pochopiť, čo tieto vône v skutočnosti sú.  

Nová štúdia nás posúva vo výskumoch mozgu a našich zmyslov o krok dopredu. Hoci je dôležité pochopiť ako mozog funguje ako celok, rovnako dôležité sú aj výskumy zmyslov, cez ktoré vnímame svet okolo nás.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť