Vŕtanie v nose vás môže vystaviť obrovskému riziku, tvrdí štúdia
Zdroj: Unsplash (Alexander Krivitskiy), PNGwing, Úprava: Vedavovrecku.sk
Ľudia, Zdravie

Špáranie v nose a Alzheimerova choroba majú toho viac spoločného, než si myslíte

Povedzme si úprimne, každý raz prstom zavítal do dierky, do ktorej by nemal. Samozrejme, že hovoríme o tej nosnej a vŕtanie si v nej je zlozvyk, ktorý si síce spájame s malými deťmi, no občas sa mu nevyhneme ani my.

Výskumníci z Griffith University však vo svojom novom výskume varujú, že baktérie môžu cez čuchový nerv v nose cestovať až do mozgu. Tam vytvárajú znaky, ktoré sú typické pre Alzheimerovu chorobu. V rámci experimentu tento pohyb demonštrovali na laboratórnych myšiach. Počas experimentov pozorovali, ako sa baktéria Chlamydia pneumoniae cez tento nerv dostala do centrálnej nervovej sústavy. Keď baktérie prenikli do mozgu, začali v ňom ukladať proteín amyloid beta, ktorý je charakteristickým pre Alzheimerovu chorobu.

„Náš výskum je prvým svojho druhu, ktorý dokázal, že sa táto baktéria môže cez nos dostať priamo do mozgu. Tam začne vytvárať patologické znaky, ktoré sú typické pre Alzheimerovu chorobu. Tento proces sme síce videli na myšacom modeli, no mohlo by to predstavovať potenciálne riziko aj pre ľudí,“ vysvetľuje profesor James St. John, jeden z autorov štúdie.

Skratka do mozgu?

Čuchový nerv je priamo vystavený vzduchu a poskytuje krátku cestu do mozgu, ktorá obchádza hematoencefalickú bariéru. Ide o skratku, ktorou sa môžu vírusy a baktérie ľahko dostať do mozgu. Ako sme už spomínali, výskumníci objavili túto skratku počas experimentov s laboratórnymi myšami. V ďalších krokoch sa pokúsia zistiť, či rovnaká skratka existuje aj v našich nosoch.

„Potrebujeme čo najrýchlejšie potvrdiť, či máme rovnakú slabinu aj my. V minulosti sa tejto téme chcelo venovať viacero výskumov, no žiadny ešte nebol dokončený. Vieme ale to, že rovnaké baktérie existujú aj v ľuďoch, no nevieme, ako do našich tiel prenikajú,“ tvrdí St. John.

Autori výskumu priznávajú, že zatiaľ nevedia, či sa baktérie Chlamydia pneumoniae môžu dostať do našich mozgov cez nos. Tvrdia ale, že existuje niekoľko opatrení, ktoré nám pomôžu chrániť tkanivá v nosnej dutine, čím znížime riziko, ak by sa existencia tejto skratky potvrdila. Radia, aby sme si nevŕtali v nose a tiež aby sme si nevytrhávali nosné chĺpky. Obe činnosti vedú k poškodeniu tkaniva vo vnútri nosa a potenciálne otvoria baktériám cestu do vášho mozgu.

Alzheimerova choroba predstavuje vyššie riziko najmä pre starších. Po 65 sa toto riziko dramaticky zvyšuje. Jedným z prvých príznakov choroby je strata čuchu. Vedci predo navrhujú, že čuchové testy po 60 rokoch by mohli byť dobrým indikátorom Alzheimerovej choroby.

Alzheimerova choroba je neurodegeneratívna porucha mozgu, pri ktorej dochádza k postupnej demencii. Zatiaľ nie je známa príčina jej vzniku a neexistuje na ňu ani liek. Mnoho štúdii ale hľadá spôsoby, ako s touto chorobou bojovať a ako ju v budúcnosti úplne vyliečiť.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť