Detská nočná košeľa z čias Rímskej ríše ponúka jedinečné okno do histórie
História, Ľudia

Archeológovia našli 1900 rokov starú nočnú košeľu: Jedinečný nález ponúka okno do histórie Rímskej ríše

Archeológovia objavili počas výskumov v Judskej púšti jaskyňu, ktorá ukrývala nevídaný artefakt, 1900 rokov starú detskú nočnú košeľu.  

Ako píše Facebook kanál Izraelského pamiatkového úradu, detská nočná košeľa pochádza ešte z čiast Rímskej ríše. Postupom času archeológovia objavili tisíce útržkov textílií patriacich do tohto obdobia, no táto časť odevu je špecifická zaujímavými “uzlíkmi”.  

Tieto uzlíky sa nachádzajú na spodnej časti odevu a vznikli zväzovaním častí látky s inými materiálmi, ktorým ľudia danej doby prisudzovali špeciálne ochranné vlastnosti. V látke uzlíkov vedci objavili stopy živice, soli, síranu železnatého, asfaltu, heny, rôznych semien a ďalších, zatiaľ neidentifikovaných, materiálov.  

Podľa veľkosti vedci usudzujú, že odev musel patriť dieťaťu. S najväčšou pravdepodobnosťou išlo o vrstvu oblečenia, na ktorej dieťa nosilo ďalší odev, pravdepodobne z farebnej vlny. Táto nočná košeľa sa skladá z dvoch rovnako veľkých častí, ktoré k sebe prišili na vrchnej časti odevu. Tam sa nachádza aj diera, cez ktorú dieťa mohlo prepchať hlavu.  

Ochrana pred zlými vecami, alebo niečo úplne iné?

V tomto prípade sa ozdobné uzlíky nachádzajú na oboch stranách rukávu. Archeológovia dávajú do pozornosti hlavne to, že tieto uzlíky nie sú rovnaké.  

“Ak sa bližšie pozrieme na látku, z ktorej túto tuniku vyrobili, všímame si, že hrúbka a hustota uzlíkov nie je rovnomerná. Ich zapletanie bolo podľa všetkého jednoduché a použila sa na to jednoduchá technika. Zároveň môžeme pozorovať, že pri procese výroby niekto urobil občas chybu,” tvrdídoktor Orit Shamir, špecialista na textil z Izraelského pamiatkového úradu.

Ani šitie tuniky nie je najpresnejšie. Objavený odev má na sebe niekoľko dier, ktoré vznikli pravdepodobne vďaka opotrebovaniu nosením. Výskumníci sú presvedčený o tom, že tunika patrila dieťaťu. Čo však nie je jasné je účel uzlíkov. Hoci môžeme špekulovať o tom, že uzlíky a materiál v nich slúžil na ochranu pred chorobou alebo nešťastím, pravý význam ostane zahalený rúškom tajomstva.  

“Je jednoduché predstaviť si matku, ktorá do uzlíkov zapletá soľ, zatiaľ čo recituje modlitby na ochranu svojho syna alebo dcéry,” opisuje doktor Shamir.  

Nájsť takéto staré oblečenie je mimoriadna vzácnosť. Odevy sa vyrábali prevažne z materiálov, ktoré sa časom rozložia a nezanechávajú po sebe žiadnu stopu. Občas sa však stane, že sa časť odevu dostane do podmienok, ktoré ju ochránia pred rozkladom. Rovnako vzácny objav sa podaril aj archeológom z nemeckého banského múzea Bochum.  

Výskumníci objavili v jednej zo soľných baní dokonale zachovalú detskú koženú topánku, ktorá je o niečo staršia ako nedávno objavená tunika, má približne 2-tisíc rokov. Čo je na tomto objave fascinujúce je nielen stav samotnej topánky, ale aj fakt, že sa dokázalo zachovať aj ľanové šnurovanie. Viac o koženej topánke si môžete prečítať v tomto článku. Oba nálezy nám ponúkajú okno do minulosti, ktoré sa archeológom podarí získať len málokedy.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť