obezita
Zdroj: Fuss Sergey / shutterstock.com
Ľudia, Zdravie

Rastlina s neuveriteľnými účinkami: Pomôže nám bojovať proti obezite, tvrdia vedci

Obezita je celosvetový problém, pri ktorom sa zvyšuje riziko mnohých chorôb, napríklad cukrovky alebo vysokého krvného tlaku. Vedci neustále hľadajú nové spôsoby, ako by sme mohli s obezitou a jej následkami bojovať.

Výskumníci z Osaka Metropolitan University vo svojej novej práci predstavujú účinky tropickej rastliny Mallotus furetianus. Tá sa prirodzene vyskytuje na čínskom ostrove Chaj-nan. Z výsledkov štúdie vyplýva, že táto rastlina má potenciál pomôcť v boji proti obezite. Doteraz boli známe jej pozitívne účinky v boji proti steatóze pečene, no ďalšie mechanizmy ktoré pomáhajú bojovať proti obezite, doteraz vedcom neboli známe.

V rámci štúdie vedci použili model laboratórnych myší, aby sa na tieto mechanizmy pozreli o čosi lepšie. Počas experimentov sa zistilo, že liečba pomocou tejto rastliny potlačila rast váhy a formáciu tukového väziva. Zároveň vedci mohli pozorovať morfologické zmeny v pečeni a štruktúre tukového väziva. Bližšie štúdie ukázali, že syntéza tukov bola zamedzená tým, že sa obmedzila expresia niekoľkých transkripčných faktorov.

„Naša výskumná skupina hľadala potraviny, ktoré by dokázali bojovať proti obezite. Našou hlavnou úlohou bolo nájsť potraviny, ktoré by sme mohli zakomponovať do nášho jedálnička. Tým by sme zároveň dokázali podporovať zdravie ľudí a dlhší život bez ochorení. Výsledky našej práce naznačujú, že extrakt rastliny Mallotus furetianus má požadované vlastnosti. Zároveň sme však zistili, že táto rastlina by sa mohla stať novou zložkou potravy, ktorá má účinky, ktoré nám pomôžu proti obezite bojovať,“ vyjadrili sa vedci vo svojej práci.

Obezita ako celosvetový problém

Obezita, inak aj adipozita, je nadmerné ukladanie energetických zásob v podobe tuku z rôznych príčin. K nej dochádza, ak je príjem energie väčší ako jej výdaj. Hoci príčin pre obezitu môže byť niekoľko, najčastejšou príčinou je kombinácia väčšieho energetikého príjmu, nedostatku pohybu, dedičných vplyvov, psychických vplyvov a spôsob výživy v detstve.

Môže mať však aj iné spúšťače, napríklad endokrinologické choroby alebo rôzne psychické ochorenia, teda depresia, bulímia alebo iné. Obezitu však môžu spôsobovať aj lieky. Obezita sa definuje podľa kritérií Svetovej zdravotníckej organizácie WHO, keď má osoba európskeho pôvodu index telesnej hmotnosti, BMI, vyšší ako 30. Pre ázijskú a pacifickú populáciu je obezita definovaná BMI indexom vyšším ako 25.

Obezita je jedno z najrozšírenejších ochorení a jeho výskyt rýchlo stúpa. V roku 1975 trpelo obezitou v USA menej ako 15% populácie a predpokladá sa, že do roku 2025 bude obézna polovica populácie. Obezita je problémom nielen v zahraničí, ale aj u nás na Slovensku. Epidemiologická štúdia IDEA Slovensko z roku 2006 ukázala, že až 38% pacientov prišlo ku svojmu lekárovi s obezitou.

Hoci na obezitu existuje „ľahká“ liečba, teda zvýšenie telesnej aktivity a zníženie príjmu potravy, ide o ochorenie, ktoré môžu sprevádzať komplikácie. Sedavé povolania sa stávajú častejšími a čas na fyzickú aktivitu sa hľadá čoraz ťažšie, pričom ani nespomíname dôvody, kedy za obezitu môžu iné zdravotné dôvody. Rastlina popísaná v novej štúdii nám môže pomôcť v boji s týmto rozšíreným ochorením. Ostáva nájsť spôsob, ako ju zakomponovať do jedálnička.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť