ľudia závislí na marihuane majú vyššie riziko, že si prejdú srdcovocievnou príhodou.
Ľudia, Zdravie

Ľudia závislí na marihuane majú výrazne vyššie riziko srdcovocievnej príhody, tvrdí štúdia

Výskumníci zo Society for the Study of Addiction vo svojom novom výskume naznačili, že problémové užívanie marihuany môže priniesť až o 60% vyššie riziko infarktu, mŕtvice, či inej vážnej srdcovocievnej choroby v porovnaní s ľuďmi, ktorí marihuanu neužívajú vôbec.  

V rámci výskumu vedci použili päť kanadských zdravotníckych databáz, z ktorých získali dáta približne 60-tisíc pacientov. Polovici z nich lekári diagnostikovali závislosť na marihuane. Dáta pacientov vedci zoradili podľa pohlavia, roku narodenia a času, kedy sa do zdravotného systému dostali. Ľudí, ktorí si v minulosti prešli srdcovocievnymi ochoreniami zo štúdie autori automaticky vylúčili.  

Účastníkov štúdie následne sledovali od januára 2012 do decembra 2019. Zo skupiny, ktorá trpela závislosťou od marihuany až 2,4% prešli svojou prvou srdcovocievnou príhodou, oproti 1,5% ktorí marihuanu neužívali. Autori štúdie si všimli v tomto smere niečo zaujímavé. Ak pacient nemal popri užívaní marihuany žiadne choroby, neužíval lieky na predpis a nenavštívil lekára viac ako päťkrát v posledných šiestich mesiacoch, tento človek mal ešte vyššie riziko udiania sa srdcovocievnej príhody.  

Autori štúdie predpokladajú, že zdraví ľudia si nemusia všimnúť varovné signály blížiaceho sa infarktu, mŕtvice alebo inej vážnej príhody. Ak aj tieto signály spozorujú, existuje vyššia šanca, že nebudú konať. Autori zároveň zdôrazňujú, že ich práca neponúka dostatok dôkazov na to, aby mohli tvrdiť že užívanie marihuany priamo spôsobuje infarkt, mŕtvicu alebo iné závažné srdcovocievne ochorenie. V práci narábali len s dátami, ktoré poukazujú na to, že Kanaďania závislí na marihuane majú oveľa vyššie riziko, že si prejdú infarktom, mŕtvicou alebo inou závažnou udalosťou ako ľudia, ktorí tomuto zlozvyku neholdujú.  

Výsledky zatiaľ nehovoria jednoznačne

Momentálne prebieha globálna diskusia ohľadom užívania marihuany a aké by užívanie mohlo mať potenciálne dopady na ľudské zdravie. V tomto smere sa štúdia zamerala presnejšie na užívanie marihuany a riziko srdcovocievnych chorôb. Autori výskumu so svojou prácou nekončia. V nasledujúcich výskumoch sa do tohto problému pozrú hlbšie a pokúsia sa zistiť, či marihuana priamo spôsobuje vyššie riziko, alebo ho ovplyvňujú ešte iné faktory.  

Ohrozená je skupina ľudí, ktorí majú lekárom diagnostikovaný problém nadmerného užívania marihuany, čo sa dá laicky označiť aj ako závislosť. Pri užívaní marihuany, rovnako ako množstva ďalších látok, hrozí, že po určitej dobe človek nebude môcť prestať s jej užívaním. O závislosti už môžeme jasne hovoriť napríklad vtedy, ak človek neprestane so škodlivým správaním ani napriek tomu, že toto správanie mu spôsobuje zdravotné, sociálne alebo pracovné problémy. Štúdia Svetovej zdravotníckej organizácie WHO tvrdí, že každý tretí človek z desiatich, ktorí užívajú marihuanu, si na nej vybuduje závislosť. Ak užívate marihuanu, máte približne 10% šancu, že sa na nej stanete závislí.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť