Namiesto antibiotík marihuana: Na farme v severnom Thajsku chovajú organické „Ganja-kurence“

Chovatelia sa snažia odkloniť od antibiotík, ktoré vytvárajú odolné baktérie a marihuana sa ukázala byť vhodnou náhradou.

V severnom Thajsku používajú namiesto antibiotík marihuanu pri chove hydiny.
Zdroj: Unsplash (Jeff W), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Využívanie antibiotík v hydinárskom priemysle je problémom už niekoľko desiatok rokov. Podľa predpokladov sa dnes využíva približne 70% antibiotík schválených americkou Správou potravín a liečiv, informuje portál Interesting Engineering.

Ich využívanie má negatívne dôsledky – v tomto prípade odolnosť voči podobným druhom liekov. Tá postihuje nielen hydinu, ale aj človeka a v budúcnosti by mohla viesť k chorobám, na ktoré nebude tradičná liečba zaberať. Ak je určitá baktéria odolná voči antibiotikám, znamená to, že ju liečba nezahubí a pokračuje ďalej v rozmnožovaní. Ako vysvetľuje portál Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb, baktéria nemusí byť odolná voči všetkým druhom antibiotickej liečby, vážne problémy nastávajú už v momente, keď sa stane odolná voči jednému.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Využívanie druhej alebo až tretej línie liečby môže ublížiť pacientom vyvolaním vážnych vedľajších účinkov, napríklad zlyhania orgánov alebo niekoľkomesačné zotavovanie sa po chorobe,“ informuje CDC.

V severnom Thajsku vznikla farma, ktorá bojuje proti používaniu antibiotík v hydinovom priemysle naozaj zvláštnym spôsobom – začali kŕmiť hydinu marihuanou. S rozšírením povedomia o nepriaznivom dopade antibiotík sa objavila vyšší dopyt po organicky odchovanej hydine. V tomto smere však musia chovatelia nájsť spôsob, ako ochrániť zvieratá pred chorobami, aby mohli produkovať čo najviac.

Neobvyklé riešenie

Väčšina výskumov sa zameriava na využívanie probiotík, imunostimulantov alebo dokonca nanočastíc, no jeden tím výskumníkov našiel jednoduché a efektívne riešenie v marihuane. Za výskumom stála univerzita Chiang Mai, ktorá priniesla výsledky začiatkom roka 2021. Vedci začali hydine na farme pridávať rozdrvenú marihuanu do krmiva a vody, zatiaľ čo odstavia využívanie tradičných antibiotík.

Hydina odchovaná na „diablovom šaláte“ má úmrtnosť približne rovnakú, ako hydina na antibiotikách – menšiu ako 10% na tisíc kurát. Vedci ale nedokážu vysvetliť, prečo to tak je. Jeden z autorov štúdie sa domnieva, že marihuana obsahuje bioaktívne zlúčeniny podporujúce imunitný systém hydiny. To môže byť pravda, no vedci netestovali efektívnosť tejto rastliny proti chorobám ako napríklad vtáčia chrípka.

Farmári sa so svojej novej metódy chovu tešia. Organický chov hydiny im zaručí vyššie ceny na trhu. Zákazníci sú ochotní zaplatiť za „Ganja-kura“, ako svoj produkt nazývajú, až dvojnásobok. Niektorí dokonca tvrdia, že je mäso jemnejšie a chutí lepšie.

Niektorých to možno sklame, ale skonzumovaním Ganja-kuraťa si neprivodíte žiaden stav. Ako tvrdia vedci, THC sa v tele zvieraťa metabolizuje a v čase porážky sa v tele nenachádzajú po tejto látke žiadne stopy. Zaujímavosťou ale je, že v rámci svojho výskumu vedci sledovali, ako by mohla marihuana vplývať na samotné kurence. Tým dali až 0.4% THC a zatiaľ čo si nevšimli žiadne zmeny v správaní, priznávajú, že sa kurence „mohli cítiť v rauši“.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre