pitie alkoholu
Zdroj: TheVisualsYouNeed / shutterstock.com
Ľudia, Zdravie

Konzumácia alkoholu, dokonca aj v malom množstve, má tieto nepriaznivé účinky na človeka, odhaľujú vedci

Vedci z výskumnej spoločnosti Research Society on Alcoholism vo svojej novej práci varujú, že aj malé množstvo alkoholu môže zvyšovať riziko vývoja rôznych chorôb, napríklad rakoviny alebo srdcových ochorení.

V práci vysvetľujú, že riziko vzniku chorôb sa zvyšuje spolu so zvyšujúcou sa konzumáciou alkoholu. Pri nadmernej konzumácii sú škodlivé účinky alkoholu zjavné, no čo sa týka miernej konzumácie tejto látky, tam už sú účinky menej jasné. Predchádzajúce výskumy dokázali, že konzumovať alkohol v malom množstve môže pomôcť zabrániť vzniku určitých chorôb, pri mnohých ďalších naopak škodí. Autori týmto smerom varujú, že akákoľvek miera požívania alkoholu môže viesť k vývoju vážnych, v niektorých prípadoch až smrteľných chorôb.

Autori analyzovali kvalitatívné štúdie, ktoré sa v minulosti zamerali na bližšie popísanie vzťahu užívania alkoholu a vývoja 18 rozličných chorôb. Choroby skúmané v týchto prácach už v minulosti vedci prepojili s konzumáciou alkoholu. Ide o choroby, ktoré môžu byť v určitých prípadoch smrteľné.

Zo štúdie vyplynulo, že konzumácia alkoholu sa môže spájať s výrazne vyšším rizikom tuberkulózy, infekcií dolných dýchacích ciest, niekoľkých druhov rakovín, epilepsie, vysokého tlaku, cirhózy pečene a u mužov aj s pankreatitídou. Konzumácia alkoholu v menšom množstve chránila proti mŕtvici, krvácaniu do mozgu a ischemickej chorobe srdca. Stále však zvyšovala riziko vyššie popísaných chorôb.

Muži, ktorí si dopriali jeden drink za deň mali výrazne nižšie riziko mŕtvice, no vyššie riziko cukrovky, tuberkulózy, pankreatitídy, cirhózy a rozličných typov rakoviny. Čo sa týka žien, tie ktoré si dopriali jeden pohárik za deň, mali menšie riziko cukrovky, mŕtvice a pankreatitídy. Zároveň však mali vyššie riziko vysokého krvného tlaku, epylepsie, cirhózy, tuberkulózy, rakoviny a iných chorôb.

V rámci štúdie vedci dokopy analyzovali 6-tisíc vedeckých článkov publikovaných v rozmedzí rokov 2017 až 2023.

Nepriaznivé účinky alkoholu

Výskumníci z inštitútu Scripps nedávno publikovali štúdiu, ktorá spája nadmernú konzumáciu alkoholu s urýchleným nástupom Alzheimerovej choroby, ak má človek na ochorenie predispozíciu. Ako uvádzajú autori, opakovaná intoxikácia alkoholickými nápojmi spôsobuje zmeny v expresii génov, ktoré indikujú progres ochorenia. V praktickom experimente na laboratórnych myšiach dokázali, že keď opakovane konzumovali intoxikujúce množstvo alkoholu, myši s predispozíciou na Alzheimerovu chorobu vykazovali známky kognitívneho úpadku o dva mesiace skôr, než je bežné.

Alkohol však celkovo vedie k vyššiemu riziku demencie. V tejto štúdii však vedci zistili, že pravidelná konzumácia alkoholu vedie k výrazným zmenám expresie génov v prefrontálnom kortexe. Pri experimente na myšiach zistili že tie, ktoré pravidelne konzumovali alkohol vykazovali mieru kognitívneho úpadku. Tá sa dostavuje až vo vyššom veku. Popri tom alkohol posúva expresiu génov do štádia pokročilej Alzheimerovej choroby.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť