hviezda vo vesmire
Zdroj: remotevfx.com / shutterstock.com
Vesmír

Tieto galaxie nemusia byť tým, čím sa zdajú: Webb vedcov naviedol k jednej z najväčších záhad kozmu

Výskumníci v dátach Webbovho vesmírneho teleskopu objavili tri galaxie, ktoré by mohli vedcom pomôcť rozlúsknuť jednu z najväčších kozmických záhad.

Predpokladá sa, že tieto galaxie mohli vzniknúť niekedy v období kozmického úsvitu, teda v období kedy vznikali prvé hviezdy vo vesmíre, informuje portál Science Alert. Chyták v tomto prípade je, že trojica objektov možno v skutočnosti nie sú galaxiami, ale záhadným typom hviezdy, ktorá sa skladá z temnej hmoty.

Teoretickí astrofyzici totiž tvrdia, že tri objavené galaxie vyzerajú rovnako, ako keby sme sa pozerali na gigantické hviezdy, ktoré namiesto jadrovej fúzie drží pri živote temná hmota. Autormi štúdie je dvojica Cosmin Ilie a Jillian Paulin z Colgate University a Katherine Freese z University of Texas, Austin. Autori tvrdia, že táto práca by nám mohla pomôcť pochopiť podstatu temnej hmoty a ukázať nám ako vznikli supermasívne čierne diery, ktorých hmotnosť sa pohybuje v miliárdách násobku hmotnosti Slnka.

Temná hmota sa považuje za jednu z najväčších kozmických záhad, pretože vedci síce vedia, že existuje, no tam naše poznatky končia. Temná hmota sa nachádza všade, no priamo ju vidieť nemôžeme. Vedci pozorujú len gravitačnú silu, akou vplýva na objekty okolo. Ďalšia zvláštnosť je to, že astronómovia zatiaľ nevideli prvé hviezdy vo vesmíre, no podobne ako pri temnej hmote, videli len to, ako vplývajú na objekty okolo.

Čo sa týka supermasívnych čiernych dier, tie bežne majú milióny až miliardy násobku hmotnosti Slnka. Problém je, že typickou konzumáciou hmoty, by nemali mať dostatok času na narastenie do takých rozmerov.

Hviezdy z temnej hmoty

Autori štúdie využili Webbov vesmírny teleskop, ktorý od minulého roka identifikoval niekoľko masívnych galaxií v mladom vesmíre. Vedcov prekvapilo, ako sa v tak krátkom čase od Veľkého tresku stali tak veľké. Predpokladajú, že temná hmota by mohla túto záhadu pomôcť vyriešiť.

Normálne hviezdy sa skladajú prevažne z vodíka a hélia a v ich jadrách prebieha jadrová fúzia. Tento proces vytvára teplo a svetlo. Autori štúdie vysvetľujú, že hviezda z temnej hmoty by fungovala o čosi inak. Namiesto jadrovej fúzie by vytvárala energiu anihiláciou temnej hmoty. Jedna z teórií tvrdí, že keď sa dve častice temnej hmoty zrazia, navzájom sa zničia, pričom vytvoria teplo a svetlo.

Podľa tejto teórie existovalo v mladom vesmíre oveľa viac temnej hmoty. Tá sa zlúčila do obrovských „hviezd“ s hmotnosťou miliónov Sĺnk. V jadre by sa temná hmota postupne ničila, pričom by žiarila ako extrémne jasná hviezda.

Dáta z Webbovho vesmírneho teleskopu poukázali na objekty JADES-GS-z13-0, JADES-GS-z12-0 a JADES-GS-z11-0, ktoré by mohli do tejto kategórie spadať. Predpokladá sa, že vznikli len niekoľko stoviek miliónov rokov po Veľkom tresku. Eventuálne by sa takéto „temné hviezdy“ zrútili do supermasívnych čiernych dier, čo by vysvetľovalo prečo ich existuje vo vesmíre tak veľa. Zároveň by to vysvetlilo prečo nevieme nájsť prvú generáciu hviezd, hoci aj v našej galaxii pozorujeme hviezdy, ktoré sú staré ako vesmír sám.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť