planeta venusa a zivot
Zdroj: naratrip / Shutterstock.com
Vesmír

Venuša vedcov opäť raz prekvapila: Život na nej môže existovať

Je na Venuši život alebo nie je? Naprieč rokmi 2021 a 2022 sa objavovala štúdia za štúdiou a vyzeralo to tak, že každý najnovší výskum protirečí tomu predchádzajúcemu. Ani teraz síce nepoznáme konečný verdikt, no výskum vedcov z inštitútu MIT ponúkol zaujímavé zistenia.  

Venuša sa považuje za doslova pekelnú planétu, na ktorej by nikto život nehľadal ani len omylom. Ošiaľ okolo nej ale vzrástol s objavením fosfánu, látky, ktorá u nás na Zemi vzniká len biologickými procesmi. Zaujímavým bol aj fakt, že fosfán objavili desiatky kilometrov nad povrchom planéty. Stále sa predpokladá, že vysoko v atmosfére sa môžu podmienky prekvapivo zmierniť a čisto teoreticky by tam život mohol exstovať. Ani tak by sa ale nepodobal na nie pozemské.  

Výskumníci z MIT vo svojej novej práci naznačujú, že niektoré základné stavebné kamene života dokážu prežiť v atmosfére Venuše, ktorá je tvorená primárne kyselinou sírovou. V práci ukázali, že 19 základných aminokyselín dokázalo prežiť až štyri týždne v skúmavke kyseliny sírovej. Skúmavka mala podobnú koncentráciu kyseliny, akú môžeme nájsť približne 60 km nad povrchom Venuše.  

Presnejšie, vedci demonštrovali, že “chrbtica” všetkých 19 aminokyselín ostala nepoškodená v roztoku kyseliny sírovej s koncentráciami od 81 do 98%.  

“Mimoriadne nás prekvapilo, že kyselina sírová nie je rozpúšťadlo, ktoré by bolo nepriateľské ku všetkej organickej chémií. Dokazujeme, že základné stavebné kamene života na Zemi sú v kyseline sírovej stabilné, čo je veľmi zaujímavé zistenie, vzhľadom k otázke života na Venuši,” vysvetľuje Janusz Petkowski, spoluautor výskumu.

Život na Venuši môže existovať

Autori štúdie vysvetľujú, že ich zistenie neznamená, že život na Venuši bude rovnaký ako ten náš, práve naopak. Vedci vedia, že ak by na Venuši predsa len existoval život, ten by sa nepodobal na nič čo poznáme.  

Existuje ale na planéte život alebo nie? Na túto otázku bohužiaľ výskumníci z MIT nedokážu odpovedať, no už čoskoro by sme mohli poznať pravdu. Vo svetle detekcie fosfánu a následnom hypotetizovaní o život na Venuši mieri k planéte niekoľko vedeckých misií. Tie sa zamerajú na výskum atmosféry a mohli by nám priniesť definitívne odpovede.  

Ak dokážu niektoré molekuly prežiť v kyseline sírovej, potom možno atmosféra Venuše skutočne môže mať vhodné podmienky pre život. Výskumníci sa zamerali vo svojej štúdii na aminokyseliny, pretože tieto molekuly sa spájajú a vytvárajú niekoľko dôležitých bielkovín. Každý organizmus na Zemi potrebuje aminokyseliny, aby vytvoril bielkoviny a tie udržiavajú mimoriadne dôležité telesné funkcie. Bielkoviny riadia rozklad potravín, vytvárajú energiu, budujú svalstvo a opravujú tkanivá.

Autori ale priznávajú, že atmosféra Venuše je pravdepodobne oveľa neupratanejším miestom, ako ich testovacie skúmavky.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť