Výskumníkom sa podarilo odhaliť záhadné temné škvrny Neptúnu zo Zeme.
Vesmír

Astronómovia odhaľujú tajomstvá záhadných temných škvŕn Neptúnu: Po prvýkrát sa ich podarilo zachytiť zo Zeme

Veľké škvrnité štruktúry sú typické pre veľké plynné obry, ako napríklad Jupiter, Saturn alebo Neptún. Jupiter má svoju veľkú červenú škvrnu a na Neptúne existuje tmavý fľak, ktorý si všimla ešte sonda Voyager 2 v roku 1989. O niekoľko rokov Neptúnova tmavá škvrna zmizla.  

Ako informujú vedci z Európskeho južného observatória, na základe dát z teleskopu VLT (Pozn. Redakcie: Very Large Telescope), sa im podarilo odhaliť niečo viac o tejto tajomnej štruktúre v atmosfére modrastého Neptúnu. Dáta potvrdili, že temné fľaky nespôsobuje vyčistenie atmosféry. Nové dáta naznačujú, že temné škvrny vznikajú, keď sa častice vo vzduchu pod hlavnou viditeľnou atmosférickou vrstvou stmavia. Toto tmavnutie sa objavuje, keď sa zmiešajú čiastočky ľadu a opar v plynnej obálke planéty.  

Autori nového výskumu poukazujú na to, že dopracovať sa k výsledkom nebolo v tomto prípade vôbec jednoduché. Prácu im sťažoval hlavne fakt, že temné škvrny na povrchu Neptúnu nie sú permanentné. Astronómovia teda nemali až doteraz šancu skúmať ich viac do hĺbky. Táto šanca sa však objavila opäť, keď Hubblov vesmírny ďalekohľad objavil niekoľko nových temných škvŕn vrátane jednej staronovej, ktorú si vedci všimli na severnej pologuli planéty ešte v roku 2018. Vedci nečakali dlho a ihneď sa pustili do práce. Použili pritom nástroj, ktorý je v týchto prípadoch ideálny.  

Vzdialenú planétu už možno skúmať aj zo Zeme

Teleskop Very Large Telescope má prístroj, ktorý sa nazýva MUSE (Pozn. Redakcie: Multi Unit Spectroscopic Explorer). Tento nástroj umožňuje vedcom skúmať odrazené svetlo Neptúnu a rozložiť ho na takzvané spektrum. Prostredníctvom tohto spektra môžu získať viac informácií o kompozícii planéty.  

“Som nadšený, že sa nám podarilo z povrchu po prvýkrát odhaliť tmavé škvrny na Neptúne. Zároveň je úžasné, že sa nám po prvýkrát podarilo vytvoriť spektrálny obraz takejto štruktúry,” vysvetľuje Patrick Irwin, jeden z autorov štúdie.  

Odlišné vlnové dĺžky svetla zachytávajú odlišnú vrstvu atmosféry ľadového obra Neptúnu. To umožnilo astronómom lepšie odhaliť v akej výške sa temné škvrny nachádzajú. Zároveň získali viac informácií o chemickom zložení týchto štruktúr. Zároveň sa však vedci nevyhli ani prekvapeniam. Počas výskumu objavili mimoriadne vzácny typ jasného oblaku, o ktorom doteraz astronómovia nemali predstavu. Ako vysvetľujú, tento oblak nebol doteraz pozorovaný, a to ani z vesmíru.  

Tento jasný oblak sa nachádzal približne v rovnakej výške ako temná štruktúra. Znamená to, že ide o nový typ štruktúry oproti menším oblakom, zloženým predovšetkým z metánového ľadu. Teleskop VLT dokázal, že podobné štruktúry môžeme študovať aj zo Zeme. Vedci nateraz ostávajú pri výskume temných škvŕn v atmosfére Neptúnu. Ako autori dodávajú, spočiatku mohli tieto štruktúry pozorovať len tak, že poslali k planéte sondu. Neskôr ich už dokázali rozpoznať aj cez Hubblov vesmírny ďalekohľad a dnes už technológia pokročila natoľko, že ich vidíme aj z povrchu. Môžeme teda očakávať, že už čoskoro vedci prinesú aj ďalšie zaujímavé zistenia.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť