Pomože nám látka A11 bojovať s Alzeimerovou chorobou?
Zdroj: Tsai Lab/MIT Picower Institute
Ľudia, Zdravie

Myšiam s Alzheimerovou chorobou dokázali vedci zlepšiť kognitívne vlastnosti: Pomôže látka A11 liečiť túto chorobu?

Vedci z celého sveta sa venujú výskumu, ktorý by našiel liek na jednu z najrozšírenejších foriem demencie, Alzheimerovej choroby. Niektoré lieky zaznamenali úspech so znížením proteínu amyloid-beta, ktorý sa v mozgu hromadí pri priebehu ochorenia. Veľa ďalších symptómov, napríklad zápal, však liečiť nedokážu.  

Výskumníci z inštitútu Picower sa vo svojej novej práci pozreli na látku, ktorá dokázala u myší a laboratórne vytvorených ľudských bunkách znížiť zápal mozgu a zlepšiť pamäť. Táto látka má potenciál stať sa novým liekom pre Alzheimerovu chorobu. Základom lieku je nová molekula A11, ktorá cieli na genetický transkripčný faktor PU.1. Predchádzajúci výskum totiž ukázal, že medzi pacientmi s Alzheimerovou chorobou sa PU.1 stal hlavným spúšťačom expresie zápalových génov.  

Ako testy dokázali, molekula A11 potláča aktivitu PU.1 vďaka tomu, že povoláva na pomoc ďalšie proteíny, ktoré potláčajú zápalové gény, ktoré sa PU.1 pokúša vytvoriť. Táto liečivá molekula sa koncentruje hlavne v mozgu a neznižuje množstvo PU.1. To je dobrá správa, pretože okrem expresie zápalových génov je úlohou tohto transkripčného faktoru vytváranie širokého spektra krvných buniek.  

“Zápal je jednou z hlavných charakteristík Alzheimerovej choroby a liečiť ho sa ukázalo byť mimoriadne náročné. Naša preklinická štúdia demonštruje, že molekula A11 má potenciál zmierniť zápal v bunkách podobných ľudskej mikroglii,” vysvetľuje Li-Huei Tsai, jeden z autorov štúdie.  

https://www.youtube.com/watch?v=TgrTchmo-uk

Lepšie možnosti liečby pre pacientov s Alzheimerovou chorobou

Vedci dokázali účinok A11 aj na myšiach. V štúdii hlásia, že sa vďaka tejto látke podarilo výrazne zlepšiť kognitívne vlastnosti myší, trpiacich Alzheimerovou chorobou. Ako sme už spomenuli, PU.1 má aj ďalšiu úlohu, ktorá sa spája so zdravým fungovaním tela. Úplné odstránenie tohto transkripčného faktoru preto nie je vhodnou metódou liečby Alzheimerovej choroby. 

V rámci štúdie vedci preskúmali viac ako 58-tisíc rôznych malých molekúl, ktoré existovali v už schválených liečivách. Zároveň však hľadali aj nové látky, ktoré by dokázali výrazne, no bezpečne, znížiť zápal mozgu spôsobený Alzheimerovou chorobou. Po niekoľkých kolách naozaj prísneho testovania vedci znížili výber na šesť sľubných chemikálií. A11 bola spomedzi všetkých s prehľadom najlepšia.  

Následne vedci skúmali, ako A11 ovplyvňuje správanie buniek v mikroglii. Autori štúdie vytvorili ľudské bunky z kmeňových buniek pacienta. Bunky, ktorým vedci podali A11, vykazovali menšiu expresiu zápalových génov. Zároveň vykazovali aj menšiu akumuláciu lipidov, ktoré môžeme považovať za ďalšiu známku zápalu. Následne protizápalové účinky potvrdili aj na myšiach.  

Hoci A11 ukazuje prísľub, vedci musia vykonať ešte veľa rôznych testov, než sa z tejto látky môže stať schválený liek. V budúcnosti by sa však mohol podávať popri iných liečivách na Alzheimerovu chorobu. Alzheimerovu chorobu stále nevieme vyliečiť úplne, no nový liek by pacientom mohol poskytnúť lepšie možnosti liečby tohto neurodegeneratívneho ochorenia.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť