konspiracie konspiratori
Zdroj: DedMityay / shutterstock.com
Ľudia, Spoločnosť

Na konšpirátorov treba ísť inak: Zmeniť ich názor v jednej veci je ako hádzať hrach o stenu

Určite ste sa aj vy aspoň raz v živote stretli s človekom, ktorý veril rôznym konšpiračným teóriám a nech ste sa snažili akokoľvek, nepresvedčili ste ho o tom, že jeho zmýšľanie nemusí byť správne.

V rámci novej štúdie sa vedci z Dartmouth College pozreli lepšie na to, ako funguje vytváranie určitého presvedčenia a v tomto smere si všimli niečo pozoruhodné. Presvedčenie o niečom nevzniká samostatne, no vyžaduje si celý systém.

Dnes žijeme v dobe polarizovaných názorov. Niekedy nie je problém ak sa dvaja ľudia nezhodnú, no v určitých oblastiach existuje jasne definovaný správny a nesprávny prístup. Odmietanie očkovaní alebo popieranie globálneho otepľovania môže mať vážne následky pre celú planétu a ak sa dá, mali by sme urobiť všetko čo je v našich silách, aby sme druhej osobe ukázali vedecky podložené fakty a racionálne argumenty. Častokrát ale v tejto snahe zlyhávame a nová štúdia vysvetľuje prečo.

„Ak chceme vyvrátiť nesprávne presvedčenie, väčší úspech má napadnúť celý systém hodnôt konkrétnej osoby, ako pokúšať sa vyvrátiť jedno nesprávne presvedčenie. Presvedčenie človeka neexistuje v izolácii, no je súčasťou prepojeného systému hodnôt, ktoré sú na sebe závislé,“ vyjadril sa vedúci štúdie, Rotem Botvinik-Nezer.

Na konšpirácie treba ísť inak

Výskumníci v práci vysvetľujú prečo je tak náročné presvedčiť istú skupinu ľudí o užitočnosti očkovania len na základe dôkazov o prospešnosti vakcín. V tomto prípade treba apelovať na ich systém hodnôt, ktorý viedol ku vzniku samotného presvedčenia. Autori štúdie majú zaujímavé pozadie, ktoré viedlo k vytvoreniu ich novej práce. Venovali sa výskumu placebo efektu, teda liečbe, ktorá nemá na pacienta reálny dopad, no na základe ich presvedčenia dokáže pomôcť.

Chceli sa hlbšie ponoriť do toho, ako si ľudia vytvárajú presvedčenia a hodnoty vo vážnych situáciách. Svoj nový výskum podporili experimentom, ktorý stál na prezidentských voľbách v Spojených štátoch, ktoré sa odohrali v roku 2020. S týmito voľbami sa spájali konšpiračné teórie o manipulácii výsledkov. Experiment ukázal, že ľudia verili viac v manipuláciu volebných výsledkov ak ich kandidát prehral, zatiaľ čo v manipuláciu prestali veriť, ak vyhral.

Základom novej teórie je fakt, že ľudia svoj systém hodnôt a presvedčení menia na základe nových informácií. Tieto zmeny sa odrážajú od existujúceho systému presvedčení.

„Pre účastníkov výskumu ktorí verili vo výhru Donalda Trumpa nedávalo zmysel, že za tohto kandidáta nehlasovalo dostatok ľudí. Pre isté percento dávalo zmysel veriť tomu, že druhá strana musela výsledky volieb zmanipulovať,“ tvrdia autori výskumu.

Ak existuje možnosť manipulovania výsledku volieb, potom si niektorí ľudia môžu zle vyložiť existujúce dôkazy a ich vieru vo víťaza. Týchto ľudí nepresvedčíte o legitímnosti volieb dôkazmi. Musíte sa sústrediť na presvedčenia, ktoré viedli k vytvoreniu tohto nesprávneho záveru.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť