DNA rakovina
Zdroj: CI Photos / shutterstock.com
Ľudia, Zdravie

Liek, ktorý sa používa na liečbu obezity, bojuje aj s rakovinovými bunkami, zisťujú vedci

Univerzita v Maynoothu, presnejšie Kathleen Lonsdaleov ústav pre výskum ľudského zdravia, zverejnil revolučný výskum týkajúci sa výhod populárneho lieku na liečbu obezity, GLP-1.

Predchádzajúce výskumy odhalili, že ľudia s obezitou majú vyššie riziko vzniku rakoviny, čo je čiastočne spôsobené tým, že ich protirakovinová imunitná bunka, známa ako „Natural Killer“, teda „Prirodzený zabijak“ (NK bunka), kvôli ochoreniu nefunguje ako má.

„V prípade obezity sa zistilo, že funkcia NK buniek je narušená, čo vedie k vyššiemu riziku vzniku rakoviny.“

Pre tých, ktorí nevedia, tak NK bunka je špecifický typ imunitných buniek, ktorý sa podieľa na prirodzenej obrane organizmu proti infekciám a rakovine. Ich hlavnou funkciou je rozpoznať a zabiť abnormálne alebo infikované bunky v tele. NK bunky majú schopnosť rozpoznať transformované bunky, ktoré sa líšia od normálnych buniek. Rozpoznávajú tieto bunky na základe rôznych signálových molekúl na ich povrchu. Keď NK bunky identifikujú potenciálne nebezpečné bunky, môžu ich zabiť viacerými spôsobmi vrátane uvoľňovania toxických látok, ktoré poškodzujú bunky, alebo pomocou priameho fyzického kontaktu a zničenia.

Populárna metóda liečby obezity pomáha zabíjať rakovinové bunky

Nový výskum ale zistil, že populárna farmakologická liečba obezity pomocou analógov Glukagónu, peptidu (GLP-1) môže obnoviť funkciu NK buniek v tele vrátane ich schopnosti likvidovať rakovinové bunky.

Výskum tiež ukazuje, že obnovený protirakovinový účinok NK buniek je nezávislý od hlavného funkčného účinku GLP-1 na zníženie hmotnosti, takže liečba priamo spúšťa pohonný systém NK buniek.

„Môj tím a ja sme nadšení týmito novými zisteniami týkajúcimi sa účinkov liečby GLP-1 na ľudí s obezitou a zdá sa, že prinášajú skutočné a hmatateľné výhody pre tých, ktorí momentálne užívajú tento liek.“, hovorí Andrew E. Hogani.

Štúdium účinkov liekov ako je GLP-1 na imunitný systém a ich vplyv na rôzne ochorenia poskytuje nové možnosti v boji proti zdravotným problémom, ako je obezita a rakovina. Tieto poznatky môžu viesť k vyššiemu porozumeniu chorôb a rozvoju účinnejších terapeutických prístupov v budúcnosti.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť