Vojnu s konšpiračnými teóriami prehrávame, konštatujú vedci: Ani kritické myslenie nepomáha zastaviť ich šírenie
Konšpiračné teórie môžu mať vážny dopad na náš sociálny a súkromný život. Tí ktorí im veria sa však ťažko presviedčajú o opaku.
Mimozemšťania žijúci medzi nami, Ilumináti alebo zvláštny mimozemský satelit, ktorý komunikoval s Nikola Teslom. To sú len niektoré z najznámejších konšpiračných teórií. Niektoré môžu byť zaujímavé, no väčšina má potenciál narobiť viac škody ako úžitku. Ako sa proti nim brániť?
Vedci z University College Cork v rámci svojho nového výskumu zistili, že väčšina zaužívaných metód na zamedzenie vzniku konšpiračných teórií nie je efektívna. Niektoré metódy sa zameriavajú na rozvoj kritického myslenia a ani tie nie sú úplne efektívne. Spomedzi všetkých však ukazujú aspoň nejaký potenciál.
Táto štúdia je prvou svojho druhu, ktorá sa zameriava na efektivitu rôznych metód na potlačenie konšpiračných teórií. Predchádzajúce výskumy dokázali, že ak podobným teóriám veríme, môže to mať dopad nielen na náš sociálny a osobný život, ale aj zdravie. V rámci novej štúdie sa vedci zamerali na recenziu 25 predchádzajúcich prác. Tie dokopy pracovali s viac ako 7-tisíc dobrovoľníkmi.
V týchto prácach sa vedci pokúsili bojovať s konšpiračnými teóriami niekoľkými spôsobmi. V jednom prípade zvolili priame protiargumenty, v iných prípadoch nabádali dobrovoľníkov ku kritickejšiemu mysleniu predtým, ako ich požiadali o vysvetlenie konšpirácie, ktorej verili.
Len v polovici prípadov mohli vedci hovoriť o akomsi úspechu. Prípady kedy sa podarilo zmeniť myslenie účastníkov výskumu mohli vedci spočítať na jednej ruke. Na základe toho autori nového výskumu usúdili, že väčšina metód na potlačenie konšpiračných teórií nie je vôbec efektívna.
Neprehliadnite
„Konšpiračné teórie sa častokrát zakladajú na faktoch bez akéhokoľvek podloženia. Náš intuitívny spôsob boja s konšpiráciami je prezentovať relevantné fakty, ktoré konšpiráciu napádajú. Z nášho výskumu však vyplýva, že ide o najhorší spôsob, ako môžeme proti nim bojovať,“ vysvetľuje Cian O’Mahony, vedúci novej štúdie.
Môžeme s konšpiračnými teóriami efektívne bojovať?
Riešením by mohlo byť učiť ľudí ako kriticky rozmýšľať. Nie je to v žiadnom prípade výhra, no pomocou tejto metódy možno aspoň časť ľudí presvedčiť, že konšpiračné teórie nedávajú v niektorých prípadoch vôbec zmysel. Stále sa však nezabráni šíreniu konšpirácií a rôznych dezinformácií.
Argumentácia racionálnymi faktami teda vôbec nepomáha, ak niekto konšpiračnej teórií verí. Oveľa menej zaberá to, ak sa protistrana pokúša vyvolať v konšpirátorovi pocit empatie alebo jeho konšpiračnú teóriu zosmiešňuje.
Pri ľuďoch s kritickým rozmýšľaním je oveľa menšia pravdepodobnosť, že budú konšpiračným teóriám veriť, konštatujú autori. Tvrdia však, že treba ešte ďalší výskum na to, aby mohli autori výskumu objaviť lepšie stratégie na boj proti konšpiračným teóriám. Nechcú verejnosti kázať čomu majú veriť a čomu nie, no poskytnúť im základy kritického rozmýšľania. Potom sa môže každý sám rozhodnúť čomu dôverovať a čomu nie.
Dezinformácie, fake-news či hoaxy sú v modernej dobe mimoriadne rozšírenými pojmami. Konšpirátori, ale aj dezinformátori častokrát využívajú priam učebnicové postupy na oklamanie čo najväčšieho počtu ľudí. Tieto postupy sa môžeme naučiť aj my a na základe toho ľahšie rozlíšiť dôveryhodné informácie od falošných správ a konšpirácií.
Komentáre