Ucho môže informovať mozog o tom že je poškodené
Ľudia, Zdravie

Ucho môže povedať mozgu, že je poškodené: Vedci odhalili 70-ročnú záhadu tajomného signálu

Vieme, že ak sme vystavení hlasným zvukom, napríklad na koncerte alebo vyskytnutím sa v hlučnom priestore, náš sluch môže byť dočasne poškodený. Ak sa v takýchto prostrediach vyskytujeme pravidelne, potom riskujeme trvalé poškodenie.

Náš sluch môže poškodiť napríklad aj počúvanie hlasnej hudby cez slúchadlá. Poškodenie hlasnými zvukmi sa dnes radí medzi najčastejšie príčiny poškodenia zvuku, no aké mechanizmy sa za týmto poškodením ukrývajú ostávalo záhadou. Výskumníci z Linköping University sa v rámci novej štúdie pokúšali zistiť ako toto poškodenie vzniká a ako mu možno zabrániť.

Vo vnútri ľudského ucha sa nachádza približne 15-tisíc zmyslových buniek, drobných vlásočkov ktoré transformujú vibrácie na elektrické signály. Tie cestujú do nášho mozgu, ktorý ich interpretuje a na základe toho dokážeme počuť rôzne zvuky. Signál zo zmyslových buniek ucha sa skladá z dvoch častí, z časti AC a DC. Signál AC je vedcom dobre známy. Prenáša informáciu, ktorá informuje mozog o hlasitosti zvuku a frekvencii, teda v akej výške sa počutý zvuk nachádza. DC signál výskumníci objavili pred približne 70 rokmi, no dodnes ostáva viac-menej záhadou.

Mozog o poškodenom uchu vie

Keď vedci merali elektrické signály zo zmyslových buniek, všimli si DC signál, pretože dokázal ovplyvniť AC signál buď pozitívne alebo negatívne. Viacero výskumov skúmalo funkciu DC signálu, no vedci prišli k rozdielnym výsledkom. Autori novej štúdie objavili, že polarita DC signálu sa môže z pozitívnej na negatívnu zmeniť v prípade, ak bol slimák ucha vystavený škodlivému zvuku.

„Zdá sa, že DC signál môže byť spôsob ako telo informuje mozog o zdraví ucha, čím zároveň sprostredkúva schopnosť mozgu rozlúštiť tiché zvuky. Mozog dokáže zosilniť slabý signál z ucha, no ak vie o tom, že tento orgán nefunguje tak ako má, potom nemusí míňať zdroje na to, aby dekódoval signál z poškodeného ucha,“ tvrdí Pierre Hakizimana, jeden z autorov novej štúdie.

Autori veria, že ich výskum pomôže ďalším vedcom vytvoriť metódy ako diagnostikovať stratu sluchu vplyvom hlasných zvukov. Veria, že DC signál by v tomto procese mohol hrať výraznú úlohu. Výskumníci zároveň zistili aj to, že DC signál vzniká keď sa ióny draslíku uvoľnia cez membrány ušných buniek. Zároveň ale treba podotknúť, že štúdia neprišla na to, ako DC signál interpretovať. Záhadou naďalej ostáva aj to, ako tento druh signálu spoľahlivo izolovať a odmerať ho.

Poškodenie sluchu vplyvom hlasných zvukov je vážny problém. Predpokladá sa, že celosvetovo približne miliarda mladých ľudí trpí rizikom poškodenia sluchu. Ako sme už spomínali, príčinou môže byť hlasné počúvanie hudby cez slúchadlá alebo častá návšteva hlasných koncertov.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť