SpravodajstvoVeda a výskum

Výrazné zlepšenie už po jednej injekcii: Vedci z MIT našli spôsob, ako nám vrátiť sluch!

Autori štúdie uvádzajú, že táto procedúra môže byť v budúcnosti veľmi jednoduchá.

Úplnou alebo len čiastočnou stratou sluchu trpí veľké percento populácie a okrem negatívnych spoločenských faktorov je strata sluchu aj úzko prepojená s demenciou, píše portál MIT.

Vedci z biotechnologickej spoločnosti Frequency Therapeutics sa rozhodli bojovať proti strate sluchu, no nie pomocou tradičných metód. Pripravujú totiž nový druh regeneratívnej terapie, pomocou ktorej by mohli vytvoriť drobné bunky v našom uchu prostredníctvom ktorých vnímame zvuky okolo nás.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tieto drobné bunky pripomínajúce vlasy umierajú, ak sú vystavené hlasným zvukom, alebo určitým druhom liekov. Spoločnosť ale pripravuje liek, ktorý by sa podával priamo do ucha a viedol by k regenerácii týchto buniek. Za sebou majú už aj klinické testy, ktoré boli úspešné. Dobrovoľníkom dokázali zlepšiť sluch, čo testovali na ich schopnosti porozumieť reči a rozoznať jednotlivé slová.

„Vnímanie reči je naším hlavným cieľom pri zlepšení sluchu a to najdôležitejšie, čo po nás pacienti chcú,“ vyjadril sa spoluzakladateľ spoločnosti Frequency Therapeutics, Chris Loose.

Sľubné výsledky

Už pri prvých klinických testoch výskumníci zaznamenali výrazné zlepšenie sluchu, už po prvej injekcii. V určitých prípadoch zlepšenie sluchu trvalo až dva roky. Spoločnosť už dokopy prešla troma klinickými testami a liečili viac ako 200 pacientov. Plánujú ďalší klinický test, do ktorého hľadajú 124 dobrovoľníkov. Jeho výsledky uverejnia niekedy na začiatku budúceho roku.

„Sluch je podľa nás jeden z najdôležitejších zmyslov. Vďaka nemu sa spájajú nielen ľudia, ale aj celé komunity. Získať schopnosť navrátiť sluch ľuďom, ktorí oň prišli by malo na našu spoločnosť obrovský dopad,“ Jeff Karp, ktorý sa podieľal na klinických testoch.

Inšpiráciou pre výskum sa stalo črevné tkanivo, ktoré sa regeneruje takmer každý deň. Štúdiom tohto tkaniva objavili špeciálny druh buniek vychádzajúcich z kmeňových buniek. Rovnako ako kmeňové bunky aj tieto sa môžu transformovať na špecializovaný druh buniek v ľudskom tele.

Tento špeciálny druh buniek sa nachádza vo vnútornom uchu a jeho úlohou je vytvorenie vláskových buniek v uchu, ešte keď sa nachádzame v maternici. Pred pôrodom ale prestanú byť aktívne a ich úloha v tomto bode zaniká.

V roku 2012 sa však vedcom z týchto buniek podarilo vytvoriť tisíce vláskových buniek. Ako autori štúdie uvádzajú, bolo to prvýkrát, čo sa niekomu podarilo vytvoriť také množstvo buniek. Pomocou tejto metódy dokázali navrátiť sluch človeku, ktorý nepočul viac ako 30 rokov.

Svoju liečebnú metódu označujú ako „budúcnosť regeneratívnej medicíny“. Metóda, ktorá pomôže vytváraniu vláskových buniek v uchu sa môže v budúcnosti využiť aj pri iných zdravotných problémoch. Vedci sú presvedčení, že o pár rokov by sme dokázali navrátiť sluch rovnako rýchlo, ako zrak pomocou laserovej operácie očí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close