zly byt svina
Zdroj: UfaBizPhoto / shutterstock.com
Ľudia, Spoločnosť, Zvieratá

Byť „sviňou“ sa vypláca, potvrdila štúdia: Prečo teda nie sme takí všetci?

Hovorí sa, že byť „sviňa“ sa vypláca. Rozhodne nie je našim úmyslom nikoho súdiť, no určite väčšina z vás pozná niekoho, kto neberie ohľad na druhých a zdá sa, že mu táto taktika prináša úspešný život.

Zaujímavosťou je, že veda má na to rovnaký názor. Viaceré výskumy potvrdili, že kruté a bezohľadné správanie môže byť efektívnou cestou k moci nielen pre nás ľudí, ale aj pre človeka. Ako vysvetľujú vedci z Duke University, tieto výskumy zistili, že samci šimpanzov ktorí šikanovali iných a boli chamtiví to na sociálnom rebríčku dotiahli ďalej ako samci, ktorí toto správanie nevykazovali. Autori štúdie sa ale opýtali jednu podstatnú otázku: Ak takéto správanie zaberá, prečo sa tak nespráva každý?

V rámci nového výskumu sa vedci spojili s univerzitou v Edinburghu a skúmali 28 samcov šimpanza, ktorí žili v Národnom parku Gombe, v Tanzánii. Už z predchádzajúcich prác výskumníci vedeli, že niektorí samci sú spoločenskejší, iní sú skôr samotári. Ďalšia skupina má miernejšiu povahu, iná sa rýchlo púšťa do bitky.

Nová štúdia potvrdila, že určité povahové vlastnosti majú dopad na to, ako sa bude jedincovi v živote dariť. Obzvlášť tým dominantnejším a menej svedomitým sa v živote darí lepšie ako iným.

„Vieme, že osobnosť má výrazný dopad na život jedinca. Viaceré výskumy potvrdzujú že šikanovanie iných má svoje výhody, no ak je také užitočné, prečo nie je každý samec tyran? Prečo vlastne máme odlišné povahové črty?“ pýta sa vedúci štúdie, Joseph Feldblum.

Prečo máme odlišné osobnosti?

Feldblum, vysvetľuje, že zatiaľ môžeme stále hovoriť o akejsi evolučnej záhade. Vedci majú v rukách len teórie, ktoré nám na problematiku ponúkajú rôzne uhly pohľadu. Podľa jednej môžu rozličné povahové vlastnosti pomôcť v odlišných životných kapitolách. Ak je šimpanz agresívny, môže mu to v mladosti priniesť výhody, no v starobe na to doplatí. Autori štúdie vysvetľujú, že isté povahové vlastnosti s pribúdajúcim vekom menia svoju užitočnosť.

„Presuňte sa späť na strednú školu a spomeňte si na to, kto bol najobľúbenejší v triede. Ako sa tomuto človeku darí dnes? V tomto prípade nie je nič vytesané v kameni, no naše povahové vlastnosti môžu byť dvojsečnou zbraňou,“ vysvetľuje Feldblum.

Autori novej štúdie mali k dispozícii dáta, ktoré zahŕňali 37 rokov výskumov. Keď sa pozreli na tieto dáta, zistili, že určité osobnostné vlastnosti sa spájajú s vyšším postavením a reprodukciou bez ohľadu na vek. Vyššie spomínaná teória teda nemusí platiť a za rozdielne povahy môže niečo iné. Ďalšou teóriou je, že možno sú niektoré vlastnosti priaznivé pre samcov, no samici by uškodili. V takomto prípade by sa gény spojené s týmito vlastnosťami aj tak v populácii prechovávali.

Vedci dlhú dobu nechceli ani len počuť o tom, že zvieratá majú svoje osobnosti. Dnes už ale vieme, že rôzne druhy majú špecifický charakter. Štúdie zvieracích „osobností“ sa zakaždým ukázali byť konzistentnými. Výskumníci naznačujú, že osobnosti zvierat vykazujú rovnakú  podobnosť ako osobnosti, ktoré môžeme pozorovať u ľudí.

Žiaľ, zatiaľ nevieme odpovedať na to, prečo sme každý takí, akí sme.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť