globalne oteplovanie a teplota
Zdroj: leolintang / shutterstock.com
Ľudia, Zem

Ako vysoké teploty sú pre ľudí až „príliš horúce“? Toto je hranice, kedy začnú naše telá kolabovať!

Veľa štúdií dnes upozorňuje na závažnosť globálneho otepľovania. Vo väčšine prác vedci varujú, že ak niečo nespravíme, v budúcnosti by sa dnes obývané oblasti Zeme mohli stať príliš horúce pre ľudskú existenciu. Lenže čo v tomto prípade znamená príliš horúce?

Už dnes cez leto zažívame vyčerpávajúce horúčavy a situácia sa v priebehu nasledujúcich rokov len tak ľahko nezlepší. Výskumníci z University of Roehampton sa vo svojej práci pozreli na to, aká teplota by bola pre človeka kritická. Ich štúdia bola publikovaná v Society for Experimental Biology.

Človek musí vynaložiť určité množstvo energie len na to, aby telo mohlo fungovať tak ako má. Vedci to nazývajú pokojová rýchlosť metabolizmu a zistili, že ak sme v teplejších a vlhkejších podmienkach, pokojová rýchlosť metabolizmu je vyššia. V tomto smere vieme o rýchlosti metabolizmu rozličných druhov živočíchov oveľa viac, než o metabolizme človeka. Práve pochopenie toho, ako rýchlosť metabolizmu s teplotami rastie, nám môže pomôcť pochopiť ako fungujeme počas práce, pri športe, no pomôže aj zdravotníkom.

„Naša práca ponúka základné poznatky o tom, ako ľudské telo reaguje na suboptimálne podmienky a ako sa optimálne prostredie môže líšiť z človeka na človeka,“ tvrdí profesor Lewis Halsey, jeden z autorov štúdie.

Aké teploty dokážeme tolerovať?

Počas práce si všimli, že teploty inak vplývajú na ľudí odlišného veku či postavy. Zároveň si všimli rozdiely v činnosti srdca v závislosti od pohlavia, čo sa ukázalo ako nový faktor. Ukázalo sa, že najvyššia kritická teplota, teda najvyššia teplota ktorú môže organizmus tolerovať, sa u ľudí nachádza medzi 40 a 50 stupňami Celzia.

Experimenty s teplotou stále pokračujú a už čoskoro vedci prinesú viac informácií. Aj naďalej budú postupne budovať čoraz lepšiu predstavu o tom, ako naše ľudské telo reaguje na stres pochádzajúci z vysokých teplôt. Výskumníci zároveň otestujú aj hranice našej prispôsobivosti. Autori štúdie vedia, že výskum takéhoto druhu nie je niečo, čo by mohli všeobecne uplatniť na celú civilizáciu. V rámci svojich experimentov preto preskúmajú aj to, ako teploty vplývajú na ľudí rôznej postavy, pohlavia, veku či zdravotného stavu.

Dnes žijeme vo svete, kedy každým rokom čelíme vyšším teplotám. Mnohí veria, že ak situácia bude takýmto tempom napredovať ďalej, už čoskoro by sme mohli čeliť mimoriadne rizikovým teplotám. Vedci preto považujú za potrebné vedieť ako ľudské telo reaguje na meniaci sa svet. Ako sme už naznačili, s napredujúcim globálnym otepľovaním hrozí, že najmä ľudia žijúci v tropických oblastiach blízko rovníku budú musieť prejsť do vyšších zemepisných šírok. Mnohé tropické oblasti sa totiž môžu stať pre život nevhodné.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť