strata zubov nezdrava ustna dutina
Zdroj: SeDmi / shutterstock.com
Ľudia, Zdravie

Vedci našli súvislosť medzi zdravým ústnej dutiny a zmenšovaním mozgu. O svoje zuby sa radšej starajte!

Návšteva zubára je pre mnohých výzvou. Odhliadnuc od toho, že zväčša necháme u neho poriadny balík peňazí, tak mnoho ľudí má z neho i strach. Často nám totiž spája s bolesťou. No zdá sa, že by sme pravidelné prehliadky nemali odkladať. Starostlivosť o ústnu dutinu je totiž dôležitejšia, než sme si doposiaľ mysleli.

Vedci z American Academy of Neurology prišli so štúdiou, v ktorej sa im podarilo nájsť súvislosť medzi zápalom ďasien a stratou zubou s menšovaním mozgového hipokampu, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri pamäti a Alzheimerovej chorobe.

Výskumníci v experimente skúmali 172 ľudí, ktorých priemerný vek bol 67 rokov a ktorí nemali na začiatku štúdie problémy s pamäťou. Účastníci tohto experimentu na jeho začiatku absolvovali pamäťové testy, skenovanie objemu mozgu a prehliadky ústnej dutiny. Vedci im spočítali počet zubov, skontrolovali ochorenia ďasien tým, že sa pozreli na hĺbku parodontálneho sondovania a zmerali tkanivo ďasien. Zdravé hodnoty boli od jedného do troch milimetrov. Mierny zápal ďasien sa prejavoval hĺbkou periodontálnej sondy od troch do štyroch milimetrov, zatiaľ čo vážny zápal ďasien sa prejavoval hĺbkou periodontálnej sondy od piatich do šiestich milimetrov. Účastníci experimentu rovnaké testy podstúpili aj o štyri neskôr.

Vedci našli spojitosť medzi zdravým ústnej dutiny a zdravým mozgom

Výskumníci zistili, že počet zubov a stupeň zápalu ďasien bol spojený so zmenami v ľavom hipokampe mozgu. Odhalili, že u ľudí s miernym zápalom ďasien nárast rýchlosti zmenšovania mozgu v dôsledku straty jedného zuba bol ekvivalentný takmer jednému roku starnutia mozgu. U ľudí s vážnym zápalom ďasien bol nárast zmenšovania mozgu v dôsledku straty každého zubu ekvivalentný 1,3 roku starnutia mozgu.

„Tieto výsledky poukazujú na dôležitosť zachovania zdravia zubov a nielen na ich zachovanie,“ povedal Yamaguchi. „Zistenia naznačujú, že udržanie zubov s ťažkým ochorením ďasien je spojené s atrofiou mozgu. Kontrola progresie ochorenia ďasien prostredníctvom pravidelných návštev u zubára je rozhodujúca a zuby s ťažkým ochorením ďasien možno bude potrebné extrahovať a nahradiť vhodnými protetickými pomôckami.“

Vedci ale záverom hovoria, že výsledky ich práce nedokazujú, že ochorenie ďasien a strata zubov spôsobuje Alzheimerovu chorobu či zhoršenie kognitívnych funkcií mozgu, ale ukazujú len asociáciu.

„Strata zubov a ochorenie ďasien, čo je zápal tkaniva okolo zubov, ktorý môže spôsobiť zmršťovanie ďasien a uvoľňovanie zubov, sú veľmi časté, takže vyhodnotenie potenciálnej súvislosti s demenciou je nesmierne dôležité,“ povedal autor štúdie Satoshi Yamaguchi.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť