Prečo začíname fajčiť ako mladí?
Zdravie

Chcete prestať fajčiť? Podľa vedcov je práve toto najlepší spôsob!

Fajčenie môžeme považovať za jeden z najhorších zlozvykov modernej doby. Niektorí dokážu s týmto zlozvykom seknúť úplne, no pre mnohých ide o ťažký boj, ktorý sa nie vždy podarí vyhrať aj s pomocou. Výskumníci z University of Massachusetts, Amherst vo svojej novej štúdii približujú, čo je najlepšou pomocou, ak sa rozhodneme prestať.  

Vo svojej štúdii tvrdia, že nikotínové elektronické cigarety a dva druhy liekov na predpis sú najlepšími pomôckami proti fajčeniu. Lieky majú pomôcť fajčiarom vysporiadať sa s abstinenčnými príznakmi. Rovnako efektívnymi sú aj duálne formy terapií nahrádzajúcich nikotín. Nikotín nahrádzajúca terapia alebo NRT je medicínsky schválený spôsob terapie pre fajčiarov. Podstatou je nahradenie cigariet alebo žuvacieho tabaku inými formami prijímania nikotínu. Alternatívnymi spôsobmi môžu byť napríklad nikotínové náplasti alebo nikotínová žuvačka.  

Fajčenie aj naďalej ostáva globálne hlavnou príčinou zabrániteľných ochorení a smrti. Ako sme už spomenuli, ak sa niekto rozhodne s fajčením prestať, vyžaduje si to veľké odhodlanie a častokrát to nezvládne ani s pomocou iných. Existuje pritom množstvo stratégií alebo terapií, ktoré majú človeku pomôcť vyhodiť zo svojho života cigarety. Ani tie nie sú vždy efektívne.  

“Najlepšia vec, ktorú môže fajčiar pre svoje zdravie urobiť, je prestať fajčiť. Naše zistenia ponúkajú jasný dôkaz o efektívnosti nikotínových elektronických cigariet a kombinácii nikotín nahrádzajúcich terapií. Zároveň sme dokázali, že pomôcť môžu aj lieky potláčajúce abstinenčné príznaky, no nie každý môže mať k týmto liekom prístup,” tvrdí jedna z autorov štúdie, Jamie Hartmann-Boyce.

Najefektívnejší spôsob ako seknúť s cigaretami

V rámci svojej štúdie vedci analyzovali a porovnávali výsledky množstva štúdíi, ktoré sa zameriavali práve na to, ako prestať fajčiť. Dokopy sa pozreli na dáta z viac ako 300 klinických testov, ktoré zahŕňali cez 150-tisíc ľudí. Autori približujú, že zo sto ľudí sa približne 14 podarí prestať fajči, ak cigarety nahradia nikotínovou elektronickou cigaretou a popri tom si pomôžu liekmi na potlačenie abstinenčných príznakov. Ak lieky nahradia nikotín nahrádzajúcou terapiou, prestať fajčiť sa podarilo 12 ľuďom zo 100. V tomto prípade však musia siahnuť popri e-cigaretách po dvoch formách terapií, teda používať napríklad aj náplasť aj žuvačku. Ak sa použila len jedna forma NRT terapie, potom sa prestať fajčiť podarilo len 9 zo 100. Nefajčiť v tomto kontexte chápali autori ako nezapáliť si cigaretu najmenej šesť mesiacov. 

Stále je to však lepšie než štatistiky, ktoré ukazujú koľkým ľuďom sa podarí seknúť s cigaretami, ak nepoužívajú žiadnu formu náhrady, len 6 ľuďom zo 100. Autori štúdie upozorňujú, že všetky spomínané metódy fungujú lepšie, ak má fajčiar pri pokuse prestať podporu. Ani jedna z popísaných metód neviedla k vážnym vedľajším účinkom.  

Dlhodobý dopad na zdravie v prípade užívania e-cigariet zatiaľ nie je známy. Výskumníci však používali bežné regulované nikotínové elektronické cigarety. Nepoužívali teda prístroje alebo náplne, ktoré by obsahovali ďalšie škodlivé aditíva. Zároveň nebolo predmetom štúdie skúmať dopad e-cigariet na zdravie, no zistiť najlepšiu stratégiu ako prestať fajčiť bažné cigarety. 

“Nikotín sám o sebe nie je látkou, ktorá by spôsobovala množstvo chorôb, ktoré si spájame s fajčením cigariet. Vedci sa zhodujú na tom, že regulované elektronické cigarety majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť škodiť menej ako tradičné cigarety. Nie sú však neškodné,” tvrdí Hartman-Boyce.  

Skúšali ste už seknúť s fajčením? Podeľte sa s nami v komentároch o to, ako to dopadlo.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť