ľudstvo odčerpalo toľko podzemnej vody, že sme zmenili otáciu Zeme
Ľudia, Technológie, Zdravie

Vedci našli spôsob, ako odstrániť z vody, ktorú pijeme, všadeprítomné mikroplasty, ktoré predstavujú čoraz väčší problém

Mikroplasty – drobné kúsky plastových odpadov, ktoré vznikajú rozpadom spotrebiteľských výrobkov a priemyselného odpadu – predstavujú stále väčšiu hrozbu pre vodné ekosystémy a zdravie človeka. Nedávno sa vedcom podarilo dokonca identifikovať tieto drobné čiastočky aj v srdci človeka či v dýchacom ústrojenstve. Do ľudského tela sa dostávajú rôznym spôsobom. Napríklad cez plastové nádoby s jedlom, ktoré ohrievame v mikrovlnných rúrach. No jedným z hlavných zdrojov je aj voda, ktorú pijeme a to nielen z plastových fliaš, ale často aj z našich vodovodných kohútikov.

Ako môžeme odstrániť plasty z vodných zdrojov?

Výskumník Dr. Orlando Rojas hovorí, že udržať tieto plasty mimo vodných zdrojov je výzva. No spolu s kolegami navrhujú riešenie, ktoré by mohlo problém s plastami vo vode vyriešiť.

„Väčšina doteraz navrhovaných riešení je nákladná alebo ťažko škálovateľná. Navrhujeme riešenie, ktoré by sa mohlo zmenšiť tak, aby bolo využiteľné aj pre domáce použitie alebo pre systémy komunálnej úpravy vody. Náš filter, na rozdiel od plastových filtrov, neprispieva k ďalšiemu znečisteniu, pretože používa obnoviteľné a biologicky odbúrateľné materiály,..“ hovorí Rojas.

Ich riešením je filter vytvorený kombinovaním dreveného prachu a tannínov – prírodných látok nachádzajúcich sa v rastlinách, ktoré môžeme poznať aj ako látky, ktoré v nás spôsobujú stiahnutie úst pri hryzení do nedozretého ovocia. Tento filter, s názvom „bioCap“, dokáže takmer stopercentne zachytiť mikroplastové častice vo vode.

Mikroplasty sa dostávajú aj do našich dýchacích ciest

Zdroj: unsplash.com (Zoran Borojevic)

Hoci zatiaľ ide o laboratórny experiment, výskumníci sú presvedčení, že ich riešenie sa dá ľahko a rýchlo upraviť na veľkú produkciu, ak nájdu správneho priemyselného partnera. Čo robí tento filter unikátnym, je jeho schopnosť využívať obnoviteľné a biologicky odbúrateľné materiály, ako sú tanníny zo stromových kôr, drevený prach a lístie.

Výskumníci vykonali detailnú štúdiu na testovaní svojho riešenia a zistili, že filter „bioCap“ dokáže zachytiť od 95,2 % do až 99,9 % mikroplastových častíc vo vode v závislosti od ich typu. Navyše, v teste na myšom modeli sa ukázalo, že tento proces zabránil nahromadeniu mikroplastov v orgánoch.

Vedúci výskumník Dr. Rojas zdôrazňuje, že boj proti mikroplastom je náročný pre ich rôznorodú povahu – mikroplasty sa líšia vo veľkosti, tvare a elektrickom náboji.

„Existujú mikrovlákna z odevov, mikroperličky z čistiacich prostriedkov a mydiel a peny a guľôčky z rôznych nádob, obalov a balení. Naším riešením je využitie rôznych molekulárnych interakcií okolo tannínových látok, ktoré dokáže odstrániť takmer všetky tieto rôznorodé typy mikroplastov.“

Tím na UBC vyvinul svoju metódu v spolupráci s Dr. Junlingom Guo, profesorom na Center of Biomass Materials and Nanointerfaces na Sichuan University v Číne. Výskumníci veria, že ich inovatívne riešenie môže priniesť dôležitý príspevok k udržateľnému boju proti mikroplastovému znečisťovaniu.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť