Pečeň sa pripravuje na jedlo skôr, než prehltneme prvé sústo
Ľudia

Pečeň sa pripravuje na jedlo ešte skôr, ako si dáme prvé sústo: Stačí ho len vidieť alebo cítiť, vysvetľujú vedci

Výskumníci z Inštitútu Maxa Plancka v novej práci zistili, že stačí len pohľad a vôňa jedla na to, aby sa naša pečeň pripravila na metabolizovanie cukru. Zistenia môžu vedcom pomôcť objaviť nové spôsoby na liečbu cukrovky druhého typu.  

V rámci výskumu na myšiach vedci dokázali, že keď sú myši hladné, stačí len pár minút sledovať alebo cítiť jedlo, aby sa pečeňové bunky začali pripravovať. Celý proces sa začína aktivovaním skupiny nervových buniek v mozgu. Následne sa mení funkcia mitochondrie, ktorá sa označuje aj ako “elektráreň” buniek. Zmena vo fungovaní mitochondrie pripraví pečeňové bunky na príjem potravy tým, že ich pripraví na metabolizovanie cukru.  

Výskumníci v rámci štúdie vyhladovali myši a najskôr im dali len vidieť a cítiť jedlo. Po pár minútach analyzovali procesy pečene a tu sa ukázalo, že sa aktivovali tie procesy, ktoré sa normálne spájajú s príjmom potravy.  

“Naša práca ukazuje, že stačí, ak myš len vidí a cíti jedlo niekoľko minút, aby sa ovplyvnila činnosť mitochondrie v pečeňových bunkách. Zároveň sa ukázalo, že tento proces ovplyvňuje citlivosť pečene na inzulín. Podarilo sa nám teda objaviť novú signálnu cestu, ktorá reguluje citlivosť na inzulín v tele,” vysvetľujú vedci.

Stačí sa pozrieť

Ďalej výskum odhalil, že zmena v pečeňových bunkách vzniká na základe signálov takzvaných POMC neurónov. Ide o neuróny, ktoré sa aktivujú do niekoľkých sekúnd po tom, ako uvidíme alebo ucítime jedlo. Neuróny následne vysielajú signál pečeni, aby sa pripravila na príjem potravy. Len aktivácia neurónov stačí na to, aby sa mitochondrie pečeňových buniek pripravili, dokonca aj v prípade, že jedlo úplne chýba.  

“Keď naše zmysly identifikujú jedlo, naše telo sa naňho pripravuje rôznymi spôsobmi. Z predchádzajúcich štúdií vieme, že sa začnú produkovať sliny a tráviaca kyselina. Predchádzajúce štúdie odhalili aj to, že sa na príjem potravy pripravuje aj pečeň. V našej práci sme sa lepšie pozreli na mitochondrie, ktoré sú dôležité pre metabolizmus a produkciu energie,” vysvetľuje Sinika Henschke, jedna z autorov štúdie.  

Vedcov prekvapilo, ako rýchlo sa prispôsobenie na príjem potravy odohráva. Práca demonštruje previazanie medzi zmyslami, citlivosťou na inzulín a aktiváciou mitochondrie. Pochopenie týchto mechanizmov je pre vedcov mimoriadne dôležité, pretože citlivosť na inzulín je ovplyvnená aj cukrovkou druhého typu.  

Inzulín je hormón, ktorého úlohou je regulovanie hladín glukózy v krvi. Bez inzulínu by bola hladina cukru v krvi príliš vysoká, čo vedie okrem cukrovky aj k mnohým ďalším problémom. Cukrovka vzniká autoimunitným útokom, ktorý ničí beta bunky v pankrease. V inej štúdii vedci našli spôsob, ako preprogramovať kmeňové bunky tak, aby pripomínali beta bunky vylučujúce inzulín. Viac o tejto štúdii sa môžete dočítať v tomto článku. 

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť