Obezita vedie k vyššiemu riziku neurodegeneratívnych ochorení, vrátane Alzheimerovej choroby
Ľudia, Zdravie

Obezita vedie aj k vyššiemu riziku neurodegeneratívnych ochorení vrátane Alzheimerovej choroby

Obezita a nadváha sú globálne mimoriadne rozšíreným problémom a štatistiky naznačujú, že sa bude zhoršovať. Dnes vieme že obezita môže prispievať k viacerým zdravotným problémom. Vedie napríklad vysokému krvnému tlaku, cukrovke, v horšom prípade k infarktu a mŕtvici.  

Výskumníci z Hutchinson Cancer Research Center v rámci novej štúdie objavili, že obezita môže prispievať k degenerácii neurónov cez odolnosť voči inzulínu. To by eventuálne mohlo viesť aj k rozvoju neurodegeneratívnych ochorení, medzi ktoré sa mimo iné radí aj Alzheimerova choroba.  

Nová štúdia ukázala, že diéta bohatá na cukor, ktorá býva najčastejšou príčinou obezity, spôsobuje v mozgu odolnosť voči inzulínu. To zas vedie k tomu, že mozog nedokáže až tak dobre čistiť odpad, ktorý sa v ňom postupne hromadí. Práve hromadením odpadových látok sa zvyšuje riziko neurodegenerácie.  

Autori štúdie vysvetľujú, že o prepojení obezity a riziku neurodegeneratívnych ochorení ako Alzheimerova alebo Parkinsonova choroba sa vie už dlhšiu dobu. Výskumníci však zatiaľ nedokázali povedať, ako presne môže jeden zdravotný problém viesť k druhému. Nová štúdia sa pokúšala túto otázku zodpovedať, pričom využila podobnosti medzi človekom a vínnymi muškami. Zároveň vedci už v predchádzajúcich prácach dokázali, že diéta bohatá na cukor vedie k odolnosti voči inzulínu v periférnych orgánoch mušiek. Tentokrát sa pokúšali zistiť, ako táto diéta ovplyvňuje ich mozog.  

Nezdravé stravovanie a obezita môžu zvýšiť riziko neurodegeneratívnych ochorení

Výskum dokázal, že hladiny proteínu PI3k dokážu ukázať ako dobre dokáže bunka reagovať na inzulín. Ak však konzumujeme priveľa cukru, v gliových bunkách dochádza k zníženiu koncentrácie proteínov PI3k. Gliové bunky sú podporné nervové bunky, ktoré spolu s neurónmi tvoria nervové tkanivo. Okrem podpornej majú aj vyživovaciu regeneračnú a ochrannú funkciu.  

Nižšie hodnoty proteínu vedcom naznačujú, že sa gliové bunky stali odolnejšie voči inzulínu. Zároveň sa pozreli aj na ekvivalent mikroglie u vínnych mušiek, teda bunky, ktorých funkcia je odstraňovanie neurónového odpadu, napríklad degenerujúcich axónov. Tu si všimli, že bunky majú nižšiu hodnotu proteínu Draper, čo naznačovalo ich nesprávnu funkciu. Ďalšie testy ukázali, že ak vedci umelo znížili hodnoty PI3k, viedlo to k odolnosti voči inzulínu a menším hodnotám proteínu Draper.  

Výskumníci nakoniec dokázali, že ak poškodili čuchové neuróny, bunky nedokázali odstrániť degenerujúce axóny, pretože sa nezvýšili hodnoty proteínu Draper. Autori štúdie v práci dokazujú, že diéta bohatá na cukor spúšťa procesy, ktoré nakoniec vedú k vyššej odolnosti voči inzulínu a tým aj k horšej schopnosti buniek vysporiadať sa s neurónovým odpadom. V tomto smere varujú, že obezita a nezdravé stravovanie sa môže potenciálne viesť k vyššiemu rozvoju neurodegeneratívnych ochorení, napríklad Alzheimerovej alebo Parkinsonovej chorobe.  

 

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť