mumia a balzamovanie
Zdroj: Andrea Izzotti / shutterstock.com
História, Ľudia, Spoločnosť

Ako voňala egyptská múmia? Vedci rekonštruovali arómu použitú pri balzamovaní významnej šľachtičnej Senetnay

Výskumníkom z Inštitútu Maxa Plancka sa v jedinečnej štúdii podarilo rekonštruovať vôňu starovekej arómy, ktorú použili Egypťania pri mumifikácii vysoko postavenej ženy pred viac ako 3500 rokmi.  

Vedci ju nazvali “aróma večnosti” a návštevníci dánskeho múzea Moesgaard budú mať počas nadchádzajúcej výstavy možnosť preniesť sa do starovekého Egypta cez ich čuch. V rámci tohto nevšedného výskumu sa vedci zamerali na šľachtičnú menom Senetnay, ktorá žila približne v roku 1450 pred Kristom. Na objavenie arómy použili pokročilé analytické technológie.  

“Analyzovali sme zvyšky balzamovacích látok, ktoré sa nachádzali v dvoch nádobách používaných počas mumifikácie. Tieto nádoby sme objavili pred približne sto rokmi v hrobke KV42 v Údolí kráľov,” vysvetlila Barbara Huber, vedúca výskumu.  

V balzamovacej látke našli výskumníci stopy včelieho vosku, rastlinného oleja, tukov, živice vrátane živice smrekovca, balzamovaciu substanciu a živicu pistáciovníka. Vedci poznamenávajú, že balzamovacia látka sa skladala z pestrej rady rôznych ingrediencií a na dobu, v ktorej Senetnay mumifikovali, ide o pomerne jedinečnú a výnimočnú kompozíciu. Vedcom priniesla lepší pohľad na sofistikované praktiky starých Egypťanov. Zároveň ale zisťujú, že krajina musela mať v minulosti naozaj veľké obchodné cesty.  

“Z našej práce jasne vyplýva, že Egypťania dovážali materiál spoza hraníc svojej ríše už od veľmi skorého obdobia. Zároveň ale zisťujeme, že množstvo dovezených materiálov v balzamovacej látke hovorí o dôležitosti tejto ženy. Senetnay bola veľmi blízka faraónovi,” tvrdí Nicole Boivin, spoluautorka štúdie.

Vôňa starovekého Egypta

Živica smrekovca pochádzala s najväčšou pravdepodobnosťou zo severnej časti stredozemia. Výskumníci zároveň objavili aj stopy živice stromu, ktorý sa nachádza exkluzívne v juhovýchodných tropických lesoch Ázie. Výskyt tohto typu živice v látke zatiaľ nepotvrdili. Ak by sa však potvrdil, potom by sa ukázalo, že Egypťania mali zavedené mimoriadne dlhé obchodné cesty tisícročie skôr, než sa predpokladá.  

Autori štúdie následne pracovali so svetoznámymi parfumérmi a múzeológmi na rekonštruovaní Arómy večnosti. Táto vôňa nie je len arómou mumifikačného procesu. Ako autori štúdie vysvetľujú, ukrýva v sebe bohatý kultúrny, historický a duchovný význam. Ide totiž o jedinečnú formu rekonštrukcie, ktorá nám pomocou neobvyklého zmyslu dáva možnosť nahliadnuť viac do pohrebných praktík starovekého Egypta.  

Výskumníci neustále odhaľujú viac o tajomstvách tejto prastarej a veľkolepej ríše. Rekonštruovať minulosť pomocou čuchu alebo iných druhov zmyslov, je jedinečným druhom výskumu, ktorý nielenže pomôže vedcom lepšie pochopiť minulosť, no obyčajnému človeku dá možnosť presunúť sa do histórie spôsobom, ktorý je pre nás úplne nový a doteraz neobohraný. Autori štúdie veria, že výskumy zamerané na iné zmyslové orgány ponúknu jedinečnú možnosť, ako otvoriť históriu väčšiemu spektru ľudí.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť