Exoplanéta má jeden z najväčších plynných chvostov, aké sme pozorovali.
Vesmír

Táto exoplanéta „pení“ po celej sústave: Pozrite sa na jeden z najväčších plynných chvostov, aký vedci našli okolo planéty

Približne 950 svetelných rokov od Zeme sa nachádza planéta, ktorá “prská” všade okolo seba. Výskumníci z University of Texas, Austin, na základe simulácií superpočítača Stampede2 ukázali, že exoplanéta HAT-P-32b stráca tak veľa atmosférického hélia, že okolo seba vytvára jednu z najväčších plynných cestičiek, aké astronómovia v prípade planéty pozorovali.  

Výskumníci vytvorili 3D simuláciu na základe pozorovaní, ktoré vykonal Hobby-Eberly Telescope nachádzajúci sa v observatóriu McDonald Observatory. Svoje pozorovania chcú rozšíriť na 20 ďalších sústav, aby objavili viac planét, ktoré prichádzajú o svoju atmosféru.  

“Sústavu a danú exoplanétu sme pozorovali počas niekoľkých nocí. Zistili sme, že okolo planéty existuje naozaj gigantický plynný chvost, ktorý je zložený prevažne z hélia. Tento plynný chvost je obrovský, približne 53-krát väčší ako polomer planéty,” tvrdí Zhoujian Zhang, vedúci štúdie popisujúcej objav.  

Planétu HAT-P-32b po prvýkrát objavili astronómovia ešte v roku 2011, prostredníctvom automatizovanej siete teleskopov navrhnutej vedcami zo susedného Maďarska. Planéta sa klasifikuje ako horúci Jupiter, planéta podobná nášmu obrovi, no približne dvakrát tak veľká. Exoplanéta sa zároveň nachádza mimoriadne blízko pri svojej hviezde, trikrát tak blízko, ako sa od Slnka nachádza Zem. Zaujímavosťou je, že rok na tomto svete trvá len dva dni a planétu spaľuje obrovské množstvo tepla a radiácie.  

Výskumníci pátrajú po horúcich Jupiteroch preto, aby vyriešili už roky pretrvávajúcu záhadu. Astronómovia vo vesmíre objavujú až podozrivo planét so strednou hmotnosťou, teda planét ktoré by boli menšie ako Jupiter a nachádzali sa blízko pri svojej hviezde.  

Planéta, ktorá čoskoro príde o svoju atmosféru

“Jedným z možných vysvetlení je, že tieto planéty strácajú svoju hmotnosť. Ak sa nám podarí objaviť svet, ktorý práve prechádza stratou atmosféry, možno dokážeme zistiť, ako rýchlo môže planéta strácať svoju atmosféru a prečo v prvom rade začala atmosféra unikať,” vysvetľuje Zhang.  

HAT-P-32b sa práve nachádza v procese straty svojej atmosféry a preto je pre astronómov ideálnym cieľom. Analýza hviezdy odhalila, že ide o niečo horúcejšiu, no veľkosťou podobnú hviezdu nášmu Slnku. Keď búrlivá planéta prejde popred svoju hviezdu, astronómovia majú možnosť zachytiť svetlo, ktoré je filtrované cez jej plynnú atmosféru. Toto svetlo prezrádza viac o planéte. V tomto prípade astronómovia odhalili, že planéta prichádza o gigantické množstvo hélia.  

Simulácie následne odhalili niečo zaujímavejšie. Ukázalo sa, že okolo planéty, pred aj za ňou sa nachádzajú obrovské chvosty hélia. Dĺžku plynného chvosta možno porovnávať s dĺžkou celej obežnej dráhy planéty. Astronómovia pokračujú vo vytváraní modelov a veria, že do budúcna sa im podarí vytvoriť model, ktorý by presnejšie zachytával divoké divadlo odohrávajúce sa v sústave HAT-P-32b. V budúcnosti by mohli podobné modely vytvoriť aj pre svety, ktoré sa nachádzajú tisíce svetelných rokov od nás.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť