Dokáže nás solárny štít ochrániť pred globálnym otepľovaním?
Technológie, Vesmír, Zem

„Dáždnik“ pre celú planétu je najjednoduchší spôsob ako ju ochrániť pred globálnym otepľovaním: Štúdia prináša sci-fi koncept bližšie k realite

Globálne otepľovanie sa zhoršuje rapídnym tempom a všetky posledné štúdie majú byť budíček pre ľudstvo a jednotlivé krajiny, aby začali v tomto smere konať.

V tieni klimatických zmien viacerí vedci pracujú na metódach, ktoré by nám mohli pomôcť rýchlo sa blížiacu katastrofu zvrátiť. Jedným z navrhovaných riešení je aj odsatie oxidu uhličitého z atmosféry. Už dnes existuje niekoľko projektov, ktoré majú potenciál pomôcť planéte a ľudstvu takýmto spôsobom. Sú však len vo fáze konceptu a od praktického využitia ich delí niekoľko výrazných prekážok.

Výskumníci z University of Hawai vo svojej novej práci ponúkajú nový spôsob, ako by sme mohli proti globálnemu otepľovaniu bojovať. Predstavili „solárny štít“, ktorý by z vesmíru zabránil časti slnečného žiarenia aby zasiahlo Zem. Samotný štít by však na svojom mieste neostal dlho, preto by sme ho mali upevniť k „protizávažiu“, ktoré by v tomto prípade predstavoval zachytený asteroid. Autori štúdie vysvetľujú, že ak by sme túto stratégiu na odvrátenie klimatických zmien chceli uplatniť, potrebné inžinierske štúdie by sa mohli začať už dnes. Praktický dizajn by sme mohli mať na stole v priebehu nadchádzajúcich desaťročí.

„Jeden z najjednoduchších spôsobov ako znížiť globálne teploty je vytvoriť tienidlo, ktoré by ochránilo Zem pred slnečným svetlom,“ tvrdí István Szapudi, autor štúdie.

Dáždnik pre celú planétu

Idea solárneho štítu nie je úplne novým konceptom, v minulosti sa podobná myšlienka tu a tam objavila. Problémom podobných konceptov však bola obrovská váha, ktorú by solárny štít musel mať, aby sa vyrovnal gravitačným silám a tlaku solárnej radiácie. Aj s použitím najľahších materiálov by boli náklady priam astronomické.

Koncept ponúkaný v novej štúdii sa líši dvoma kľúčovými inováciami. Prvou je použitie protizávažia, ktoré by solárny štít dokázalo udržať na mieste. Vďaka tomu by mohla byť hmotnosť samotného štítu až stonásobne nižšia. Druhou kľúčovou inováciou je použitie asteroidu ako protizávažia. Vďaka tomu by sme nemuseli hľadať spôsob ako zo Zeme dostať masívny objekt.

„Na Havaji mnohí používajú dáždnik, aby sa ochránili pred Slnkom. Napadlo mi, že niečo podobné by sme mohli urobiť aj pre našu Zem,“ hovorí Szapudi.

Svoju prácu začal Szapudi s myšlienkou obmedzenia solárnej radiácie o 1,7%. Približne také percento by nám pomohlo vyhnúť sa najhorším scenárom globálneho otepľovania. Autor štúdie zároveň zistil, že použitím protizávažia by celá štruktúra mohla vážiť „len“ 3,5-miliónov ton, čo je stonásobne menej ako odhady predchádzajúcich projektov.

Hoci zatiaľ neexistuje šanca aby sme zo Zeme vyniesli 3,5-miliónov ton materiálu, len 1% celkovej hmotnosti tvorí samotný solárny štít. Zo Zeme teda stačí vyniesť 35-tisíc ton. Ak použijeme novšie a ľahšie materiály, hmotnosť štítu sa ešte zmenší. Zvyšných 99% hmotnosti by tvoril asteroid, ktorý by sme si priniesli z vesmíru. Znie to síce ako sci-fi, no tento nápad je aspoň o niečo bližšie k uskutočniteľnosti, na rozdiel od predchádzajúcich konceptov, ktoré boli úplne nereálne.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť