fosilizovana stopa ludskej nohy
Zdroj: Vlad Loschi / shutterstock.com, ilustračný obrázok
História, Ľudia

Výskumníci našli najstaršie stopy ľudí druhu Homo sapiens: Kedy vznikli?

Človek ako druh začal svoju evolučnú cestu v Afrike a práve na tomto kontinente môžeme nájsť najstaršie ľudské stopy na svete. Doteraz archeológovia objavili len štyri náleziská s najstaršími ľudskými stopami a pomerne dlhú dobu prevládal názor, že nájsť niečo staršie ako 50-tisíc rokov je mimoriadna vzácnosť.

Ako informuje portál The Conversation, odtlačky nôh našich najstarších predkoch vedci dlho nachádzali v oblastiach Laetoli a Koobi vo východnej Afrike a Nahhon a Langebaan na juhu kontinentu. Práve v oblasti Nahoon našli vedci v roku 1966 úplne prvé stopy našich predkov. Tieto štyri náleziská sa donedávna považovali za jediné, ktoré tieto stopy ukrývali.

Zdá sa však, že existujú aj ďalšie miesta. Do dnešného dňa sa vedcom podarilo objaviť už 14 miest, ktoré ukrývali stopy staršie ako 50-tisíc rokov. Päť z nich sa nachádza na východe a deväť na juhu Afriky. Okrem toho vedci našli stopy aj v oblasti dnešného Spojeného kráľovstva a na Arabskom polostrove.

Len nedávno sa vedcom podarilo objaviť sedem nových nálezísk, ktoré sú súčasťou skupiny deviatich nálezísk na juhu Afriky. Najmladšie stopy sa datujú približne 73-tisíc rokov do minulosti, pričom tie najstaršie až 153-tisíc rokov dozadu. Oveľa zaujímavejším je fakt, že staršie stopy patria nášmu vlastnému druhu, Homo sapiens.

Stopy po našich predkoch

Okrem stôp vedci nachádzajú z rovnakého obdobia aj sofistikované kamenné nástroje, umenie a šperky. To všetko naznačuje, že v Africkom prostredí sa nášmu druhu darilo ešte predtým, ako sme opustili Afriku a osídlili ďalšie kontinenty.

Vo východnej časti Afriky vedci našli oveľa staršie stopy, no tie nepatria predkom z nášho druhu. Tieto stopy vznikli pred takmer jedným až štyrmi miliónmi rokov a vytvorili ich australopitekovia, Homo heidelbergensis alebo Homo erectus.

Najdôležitejším faktorom pri výskumoch podobného druhu je určiť vek objavu. Vedci používajú v týchto prípadoch metódu, ktorá sa nazýva opticky stimulovaná luminescencia a umožňuje im zistiť, kedy bolo zrnko piesku naposledy vystavené slnečnému svetlu. Vedci podľa toho zisťujú, ako dlho bola časť sedimentu pochovaná pod zemou.

Ako sme už spomenuli, objavy z archeologických nálezísk v južnej Afrike sa datujú od 153 do 73-tisíc rokov do minulosti. To súhlasí aj s ďalšími výskumami z rovnakej oblasti. Najstaršiu stopu moderného človeka objavili vedci v Národnom parku Garden Route neďaleko pobrežného mesta Knysna. Zároveň však vedci predpokladajú, že objavia ešte staršie stopy.

Autori štúdie navrhujú, aby sa výskum zameral aj na staršie depozity, od 400-tisíc až do dvoch miliónov rokov starých. Predpokladajú, že o desať rokov budú mať vedci v rukách oveľa väčší záznam prastarých stôp a budeme toho vedieť viac o živote našich predkov.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť